Rada Europy: Węgry mają za dużo wolności słowa

Aktualizacja: 2009-02-26 7:07 am

Ochrona przed rasizmem jest na Węgrzech niemal niemożliwa z powodu bardzo szeroko rozumianej wolności słowa zapisanej w konstytucji – uznała w swym raporcie Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) Rady Europy.

– W węgierskim systemie prawnym karalne są wyłącznie najbardziej ekstremalne przejawy rasizmu, na przykład podżeganie do bezpośredniej przemocy, przy czym wymogi są tak wysokie, że właściwie niemal nigdy (te przepisy prawne) nie są stosowane – pisze ECRI w opublikowanym wczoraj raporcie, relacjonowanym w środę przez prasę węgierską.

ECRI poświęca szczególną uwagę mniejszości romskiej na Węgrzech, której trudna sytuacja jest – zdaniem komisji – tak oczywista, że aby ją zmienić, konieczne będą długofalowe, intensywne działania. W społeczności romskiej występuje nieproporcjonalnie wysokie bezrobocie, Romowie są dyskryminowani na miejscu pracy i w szkole, a władze lokalne nie przyznają im wprowadzonych przez rząd centralny preferencji lokalowych – pisze ECRI.

Wyjątkowo niepokojącym zjawiskiem na Węgrzech jest – według ECRI – to, że rasizm bardzo się rozprzestrzenił w mowie potocznej. “W prasie i w internecie regularnie pojawiają się antysemickie artykuły, a antyromskie akcenty w mowie potocznej są w sposób zauważalny coraz powszechniejsze i coraz ostrzejsze” – podkreśla ECRI.

Komisja zwraca też uwagę na działalność “skrajnie prawicowej” partii Jobbik oraz związanej z nią organizacji paramilitarnej Węgierska Gwardia.

W społeczeństwie obywatelskim i w rządzie szczególne zaniepokojenie budzi powstanie i coraz bardziej widoczna obecność skrajnie prawicowej grupy, nie tylko z powodu jej otwarcie antyromskich i antysemickich poglądów, lecz także dlatego, że jej członkowie noszą paramilitarne mundury i symbole, bardzo przypominające prawicową partię, która na krótki czas zdobyła władzę podczas II wojny światowej i za której rządów zamordowano dziesiątki tysięcy Żydów i Romów – podkreśla ECRI.

Za: Najwyższy Czas!


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7065 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]