Aktualizacja strony została wstrzymana

Wolność w USA: Konfiskata magnetofonu reporterowi publicznego radia za przeprowadzenie wywiadu z weteranem wojennym

Reporterowi waszyngtońskiego lokalnego radia policja skonfiskowała cyfrowy magnetofon w czasie gdy próbował on przeprowadzić wywiad z weteranami wojennymi w szpitalu dla weteranów VA Medical Center.

Gdy David Schultz, reporter radia WAMU 88.5, współpracującego z publicznym największym amerykańskim radiem National Public Radio, podszedł do jednego z uczestników publicznego forum na temat problemów mniejszości etnicznych w armii odbywającego się w sali konferencyjnej szpitala, i zaczął przeprowadzać wywiad, służba ochroniarska zażądała zaprzestania nagrywania i przekazania dysku z nagraniem wywiadu. Gdy reporter odmówił wydania nagrania, tłumacząc że pacjent ma prawo do kontaktowania się z mediami i udzielania wywiadu, strażnik zawołał jeszcze jednego umundurowanego strażnika, który odebrał reporterowi wszystkie urządzenia reporterskie.
Smaku całemu wydarzeniu dodaje fakt, iż zarówno reporter jak i dyrekcja szpitala nie byli w stanie wskazać jaką firmę, agencję czy departament strażnicy reprezentowali.

Reporter skontaktował się ze swoim przełożonym z redakcji radiowej, który doradził mu oddanie karty dźwiękowej w zamian za zwrot zatrzymanego wyposażenia reporterskiego.

Dyrekcja szpitala tłumaczy, że dziennikarz pogwałcił prawo chroniące prywatność pacjenta, jednak prawnik próbujący odzyskać odebraną kartę dźwiękową twierdzi, że prywatność pacjenta nie może być brana pod uwagę, gdyż wypowiadał się on na publicznym, ogłoszonym wcześniej przez szpital spotkaniu.

Prawo federalne w przepisach Privacy Protection Act of 1980 zabrania pracownikom instytucji rządowych – a takimi są szpitale dla weteranów wojennych – przeszukiwania i konfiskaty „materiałów związanych z produkcją [radiową]”.

W Stanach Zjednoczonych coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których zabrania się przedstawicielom prasy oraz fotoreporterom zbierania informacji. Dochodzi również do konfiskaty np. aparatów fotograficznych przy próbie robienia zdjęć przez turystów np. na tle budynków federalnych.

Jednocześnie,  pomimo niedawnego uchylenia zakazu relacji prasowych ze smutnych uroczystości przywożenia trumien ze zwłokami żołnierzy amerykańskich, Pentagon czyni starania aby zbyt wiele szczegółowych informacji nie było przekazywanych mediom przez weteranów wojennych.

Opracowanie: Bibula Information Services – B.I.S. – www.bibula.com – na podstawie RCFP


ZOB. RÓWNIEŻ:

Skip to content