Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Aresztowany za robienie zdjęć pociągów na konkurs fotograficzny ogłoszony przez państwową kolej

Amerykańskie koleje państwowe Amtrak ogłosiły konkurs na zdjęcia pociągów do nowego kalendarza ściennego. Zachęcony główną nagrodą w wysokości 1 tysiąca dolarów, fotograf Duane Kerzic udał się ze swoim aparatem Canon 5D na nowojorską stację Penn Station, gdzie zrobił kilka zdjęć pociągów. Niestety, nie trwało to długo, gdyż od razu pojawiła się policja, która zabroniła robienia zdjęć i aresztowała fotografa za odmowę wymazania zdjęć z aparatu. Fotografa przeszukano, sprowadzono psa policyjnego, w bezwzględny sposób skuto w kajdanki  i wyprowadzono do najbliższego posterunku policji, gdzie umieszczono go w celi oskarżając o naruszenie prawa, gdyż jak tłumaczono „prawo zabrania robienia zdjęć pociągów”.

Smaku do całej sprawy dodaje regulamin konkursu, który mówi, że „zdjęcia muszą być robione z miejsc dostępnych publicznie”, czyli właśnie z np. peronu, na którym dokonano aresztowania. Praktyka działania policji kłóci się często z dostępnymi i opublikowanymi przepisami. Według pisma Amtrak This Week Newsletter z lipca 2007, „Robienie zdjęć pociągów Amtrak nie jest zabronione, jeśli zdjęcia są robione w miejscach publicznych.” Co innego robienie zdjęć „torów, sygnałów, poboczy i urządzeń kolejowych”, które w Stanach Zjednoczonych jest zabronione, tak jak robienie zdjęć mostów, przed którymi w niektórych miejscach są umieszczone wyraźne tablice ostrzegawcze.

Stany Zjednoczone powoli zaczynają w praktyce przypominać totalitarne reżimy, które są dla niektórych jeszcze świeżymi wspomnieniami czasów terroru komunistycznego. Na początku 2008 roku policja kolejowa usiłowała uniemożliwić ekipie telewizyjnej filmowanie wywiadu przeprowadzanego na peronie z wysokim przedstawicielem… firmy Amtrak. Podczas wywiadu, przed interwencją policji, przedstawiciel Amtrak powiedział do kamery, że filmowanie jest dozwolone.

Coraz więcej osób jest aresztowanych jedynie za robienie zdjęć albo w „miejscach zakazanych”, albo zdjęć „zakazanych obiektów”.

Oprócz zakazu robienia zdjęć, obowiązują też zakazy publikowania niektórych zdjęć. W ostatnim tygodniu prasa doniosła o możliwości uchylenia obowiązującego zakazu publikowania zdjęć trumien z ciałami żołnierzy poległych w wojnie irackiej i afgańskiej. Obowiązujący od 1991 roku zakaz publikacji zdjęć wprowadzono celem, jak motywowano, ochrony przed „osłabianiem morale społeczeństwa”. Dziennik The Los Angeles Times sugeruje możliwość zniesienia zakazu po wypowiedzi  prezydenta Obamy. Tysiące trumien z ciałami żołnierzy przylatuje do bazy wojskowej Dover Air Base w stanie Delaware, gdzie kapelan wojskowy odmawia modlitwę, po czym 8-osobowa straż honorowa zdejmuje metalową pokrywę, oprawia trumnę we flagę amerykańską i umieszcza w samochodzie pogrzebowym. W ten sposób często kończy swoją drogę „walczący o wolność” młody człowiek, będący w rzeczywistości mięsem armatnim imperialistycznego systemu.

Kroczące w kierunku totalitaryzmu systemy tzw. demokracji zachodniej upodabniają się do siebie i np. w Wielkiej Brytanii z dniem 16 lutego weszło w życie prawo w praktyce w znaczący sposób ograniczające robienie i publikowanie zdjęć. Prawo nazwane antyterrorystycznym (Counter-Terrorism Act 2008), powiększa zakres praw policjantom, którzy mogą w bardziej swobodny sposób zatrzymywać osoby robiące zdjęcia. Władze brytyjskie tłumaczą, że „Nie ma prawnych zakazów robienia zdjęć w miejscach publicznych, jednak […] mogą być sytuacje, w których robienie zdjęć może […] wzbudzić podejrzenia.” Rzecznik policji dopowiada, że „Co prawda robienie zdjęć budynków publicznych nie jest zabronione […] to jednak celem zweryfikowania czy działania osoby [robiącej zdjęcia] są całkowicie niewinne, policja może wkroczyć kiedy trzeba i poszukiwać wyjaśnień.”

W Islandii, którą dotknął niedawno kryzys finansowy o podejrzanych korzeniach i przyczynach, a wzburzeni mieszkańcy domagali się wyjaśnień, w wielu przypadkach policja zabraniała robienia zdjęć. Siedmiu fotografów, w tym i zawodowych przedstawicieli prasy, było aresztowanych lub przedmiotem szczególnego zainteresowania islandzkiej policji.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) na podstawie: Colbert Report | MyFoxDC.com | Los Angeles Times | The British Journal of Photography

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Colbert Report | http://www.colbertnation.com/the-colbert-report-videos/217341/february-02-2009/nailed--em---amtrak-photographer | MyFoxDC.com | http://www.myfoxdc.com/dpp/news/Union_Station_Photo_Flap | Los Angeles Times | http://www.latimes.com/news/nationworld/nation/la-na-dover17-2009feb17,0,3885139.story" target="_blank | The British Journal of Photography | http://www.bjp-online.com/public/showPage.html?page=836675

Skip to content