„Il Giornale”: Kaplica Sykstyńska do wynajęcia

Po raz pierwszy w historii Kaplica Sykstyńska w Watykanie została wynajęta do zorganizowania w niej prywatnego koncertu. Zabrzmi na nim muzyka Gioacchino Rossiniego. Dochód będzie przeznaczony na cele charytatywne – donosi włoska gazeta „Il Giornale”.

Zdaniem dziennika decyzja ta zbieżna jest z wizją papieża Franciszka, według którego „skarby Watykanu należy wykorzystać do czynienia dobra”.

Zaledwie 38 osób wysłucha „Małej mszy uroczystej” („Petite messe solennelle”) włoskiego kompozytora. Wykona ją chór św. Cecylii, którym dyrygować będzie Ciro Visco. Śpiewakom towarzyszyć będzie dwóch pianistów, zgodnie z oryginalną partyturą Rossiniego.

Organizatorem wydarzenia jest niemiecka firma produkująca samochody Porsche. Uczestnicy koncertu przekażą fundusze na pomoc bezdomnym, chorym i parafialne stołówki dla ubogich.

KAI

kra

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-10-17)

AAAAbsolutnie tanio kaplicę sykstyńską wynajmę

Watykan wynajął kaplicę sykstyńską firmie Porsche Travel Club, która zorganizuje w niej prywatny koncert dla 40 ekskluzywnych turystów (koszt 5-dniowego zwiedzania w wynajętym samochodzie Rzymu i okolic, w tym „magnificent concert in the stylish setting of the Sistine Chapel arranged exclusively for the participants ” wynosi 21.000 zł), którzy wysłuchają „Małej mszy uroczystej” („Petite messe solennelle”) Rossiniego. Wykona ją chór św. Cecylii pod dyrekcją Ciro Visco. Cały dochód uzyskany z wynajmu Stolica Apostolska ma ponoć przekazać na cele charytatywne. Po koncercie, jak wynika z programu wycieczki, towarzystwo w przestronnych salach muzeów watykańskich spożyje skromną (jak się możemy domyślać) wieczerzę, podczas której wspomni na biednych i głodnych tego świata.

Jak zwykle w posoborowiu wszystko jest od d… strony. Przypomnijmy kilka oczywistych faktów:
– kaplica jest miejscem konsekrowanym i służy do kultu Bożego w ogólności, a do odprawiania tamże Mszy świętych w szczególności.
– koncerty urządza się w salach koncertowych, a nie w kaplicach i kościołach. Na Watykanie jest np. obszerna Aula Pawła VI.
– Rossini napisał „Małą Mszę uroczystą” nie po to, aby chóry śpiewały ją podczas koncertów, tylko po to, aby wykonywać ją podczas celebracji – jak sama nazwa wskazuje – Mszy świętych.
– Jeśli prywatna firma i jej sponsorzy chcą przekazać fundusze na pomoc bezdomnym, chorym i parafialne stołówki dla ubogich, nie potrzeba do tego urządzać koncertów w kaplicy sykstyńskiej. Naprawdę.

Może następnym razem ktoś wynajmie Bazylikę św. Piotra na światowy turniej wiedzy o Novus Ordo Missae? Główną nagrodą będzie bilet do Teheranu. W jedną stronę.

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (17 października 2014)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content