Żydowskie patrole drażnią nowojorczyków

Aktualizacja: 2011-07-6 1:55 pm

Shomrim, to po hebrajsku „straż”. Tak właśnie nazywają się patrole ochroniarzy, które strzegą tradycyjnie żydowskich dzielnic. Jednak okazuje się, że jej członkowie często nadużywają swojej władzy, co bardzo denerwuje innych nowojorczyków.

Temat podjął wtorkowy „Daily News”. Mieszkańcy skarżą się, że członkowie patroli żydowskich bardzo często, z dużą szybkością przemierzają ulice Williamsburga czy Boro Parku. Jeżdżą nieoznakowanymi samochodami, w których zamontowane są czerwone i niebieskie „koguty”, które mogą być instalowane jedynie w autach służb miejskich, a przede wszystkim w radiowozach policyjnych.

Sami członkowie straży twierdzą, że prawo nie zabrania im montowania takich lamp, a jedynie ich używania. Jednak auta takie wyglądają bardzo sugestywnie, i wiele nieświadomych osób sądzi, że ma do czynienia z radiowozem NYPD. Jednak – zdaniem mieszkańców – największym zarzutem w stosunku do straży jest to, że często bezpodstawnie zaczepiają osoby innego niż żydowskie pochodzenia. Sprawia to, że Shomrim postrzegani są jako rasiści.

Jak donosi „Daily News”, sami żydzi mówią o chasydzkich patrolach jedynie w samych superlatywach. Twierdzą, że dzięki nim czują się bezpieczniej, bo ich dzielnice otoczone są społecznościami kryminogennymi.

Nowojorski dziennik przytacza jednak przypadki nadgorliwości Shomrim. Jednym z nich jest pobicie 14-letniego Johna Figueroy, którego żydzi zatrzymali oskarżając go o kradzież roweru. Okazało się, że dzieciak roweru nie ukradł, ale został pobity przez jednego z ochroniarzy krótkofalówką.

Zarząd Shomrim nie udzielił dziennikarzom nowojorskiej gazety odpowiedzi ani na pytania o bezpodstawne pobicie 14-latka, ani o używanie lamp sygnalizayjno-ostrzegawczych, przysługującym jedynie pojazdom uprzywilejowanym. Twierdzą oni, że czasami jedynie używają pomarańczowych i żółtych lamp ostrzegawczych.

Za: http://www.seusa.info/ny/wiadomosci/nowy-jork/4956-ydowskie-patrole-drani-nowojorczykow.html

ZOB. RÓWNIEŻ:

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40349 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]