Aktualizacja strony została wstrzymana

Brytyjski wywiad spodziewał się, że papież będzie Polakiem

Powszechnie sądzi się, że wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był zaskoczeniem dla niego samego, katolików na całym świecie, władz krajów komunistycznych. Jednak z dokumentów brytyjskiego wywiadu wynika, że służby Jej Królewskiej Mości wcześniej typowały, że Polak będzie następcą św. Piotra.

O jakości brytyjskiego wywiadu świadczą raporty brytyjskich ambasad we Włoszech i Watykanie. Badania odtajnionych archiwów Foreign Office opisał we wtorek dziennik „La Repubblica”.

Jako faworyta wymieniało się w dokumentach właśnie kandydata z Polski. Brytyjski wywiad przewidywał, że kardynałowie zechcą wybrać stosunkowo młodego kandydata, który nie jest Włochem.

Obok Wojtyły brytyjscy agenci wymieniali kard. Willebrandsa z Holandii, kard. Eduarda Pironię z Argentyny i kard. Bernardina Gantinę z Ghany. Co więcej, trafnie wykluczyli możliwość objęcia urzędu przez Leona-Josepha Suenensa z Belgii. Jego kandydaturę jako zwycięską widziały z kolei media.

Brytyjskiemu wywiadowi również przedwcześniejszym konklawe udało się trafnie przewidzieć wybranego papieża. Jako faworyta widzieli kard. Albina Lucianiego. Obrał on imię Jan Paweł I. Zmarł po 33 dniach pontyfikatu.

eMBe/wyborcza.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/przezornosc_brytyjskiego_wywiadu_przewidzieli_wybor_wojtyly_na_p

Skip to content