Brytyjski wywiad spodziewał się, że papież będzie Polakiem

Aktualizacja: 2010-05-19 2:57 pm

Powszechnie sądzi się, że wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był zaskoczeniem dla niego samego, katolików na całym świecie, władz krajów komunistycznych. Jednak z dokumentów brytyjskiego wywiadu wynika, że służby Jej Królewskiej Mości wcześniej typowały, że Polak będzie następcą św. Piotra.

O jakości brytyjskiego wywiadu świadczą raporty brytyjskich ambasad we Włoszech i Watykanie. Badania odtajnionych archiwów Foreign Office opisał we wtorek dziennik „La Repubblica”.

Jako faworyta wymieniało się w dokumentach właśnie kandydata z Polski. Brytyjski wywiad przewidywał, że kardynałowie zechcą wybrać stosunkowo młodego kandydata, który nie jest Włochem.

Obok Wojtyły brytyjscy agenci wymieniali kard. Willebrandsa z Holandii, kard. Eduarda Pironię z Argentyny i kard. Bernardina Gantinę z Ghany. Co więcej, trafnie wykluczyli możliwość objęcia urzędu przez Leona-Josepha Suenensa z Belgii. Jego kandydaturę jako zwycięską widziały z kolei media.

Brytyjskiemu wywiadowi również przedwcześniejszym konklawe udało się trafnie przewidzieć wybranego papieża. Jako faworyta widzieli kard. Albina Lucianiego. Obrał on imię Jan Paweł I. Zmarł po 33 dniach pontyfikatu.

eMBe/wyborcza.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21822 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]