Ks. Andrzej Kobyliński o kontrowersyjnej biografii o. Marciala Maciela Degollado

Dodano: 2019-02-16 10:55 am

– W Polsce, gdy chodzi o książki i artykuły o ojcu Marcialu Macielu Degollado, mamy koncentrację na skandalach seksualnych, obyczajowych pedofiliskich. One były straszne, to były haniebne czyny, ale to jest tylko maleńki fragment wielkiej tajemnicy tego człowieka – powiedział o meksykańskim duchownym ks. Andrzej Kobyliński.

Papież Franciszek przyznał, że istnieje problem wykorzystywania zakonnic przez księży. Powiedział też dziennikarzom, że sprawa o. Marciala Maciela Degollado, który był pedofilem, miał dzieci z różnymi kobietami i molestował seminarzystów, została zatuszowana za zgodą Jana Pawła II. 

[…]Ksiądz powiedział, że postać Marciala Maciela Degollado jest nieoczywista. Nie tylko ciążyły na nim obyczajowe zarzuty, ale był też odnoszącym sukcesy biznesmenem i osobą o dużej władzy politycznej. – Kluczem do całej historii jest jego osobowość. Czytałem wypowiedzi amerykańskich i włoskich psychiatrów i psychologów, którzy twierdzili, że była to osobowość głęboko psychopatyczna, zaburzona i można powiedzieć, że to był człowiek o kilku wcieleniach – powiedział Gość Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji (Data emisji: 13.02.2019. godzina 20:06).

Rozmawiał Tomasz Terlikowski.

PR24/msze

Całość: PolskieRadio24.pl (13.02.2019)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Przypomnijmy, że Jan Paweł II publicznie wskazał na o. Maciela jako na „przewodnika, wzór dla młodych„. W 2004 roku Papież pogratulował o. Macielowi z okazji 60-lecia święceń kaplańskich za jego „ogromną, hojną i owocną kapłańską posługę„. I to miało miejsce w czasie gdy do Watykanu napływały przez kilkadziesiąt lat (!) monity, nawet drogami dyplomatycznymi, wskazujące na okropieństwa dokonywane przez ten „wzór dla młodych”.

Podobnie wypowiadał się JP2 nazywając pedofila i perwerta, arcybiskupa McCarricka „drogim i wiernym przyjacielem” 

Oczywiście, te wszystkie fakty – zatajania, krycia, oszukiwania, manipulacji – nie zostały objęte badaniami, dochodzeniem i nie zostały ujęte w – pospiesznym, niepełnym i skandalicznym – procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II. Mamy więc pełniejszy obraz tego „wielkiego Polaka” („największego z rodu Słowian” – jak niektórzy ośmieszając się nazywają go…)  i tego posoborowego „wielkiego świętego”…

 

KOMENTARZ BIBUŁY [z roku 2011]: O skandalach u Legionistów Chrystusa, BIBUŁA pisała już prawie dziesięć lat temu, jako pierwsze medium w języku polskim omawiające realny problem tego zgromadzenia oraz innych skandali seksualnych w Kościele [zob. np. Kryzys w Kościele Powszechnym na przykładzie sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Mini-analiza zagadnień homoseksualizmu – BIBUŁA, 2002.]

Przypomnijmy, że wobec ojca Marcial Maciel Degollado, założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa (Legionaries of Christ – Legionarios de Cristo) od dawna utrzymywała się atmosfera pełna niejasności i już w 1956 roku miał on być odsunięty przez papieża Piusa XII od kierowniczych funkcji w założonym przez siebie Zgromadzeniu i wysłany do Hiszpanii, skąd jednak został w 1959 roku przywrócony przez Jana XXIII. Gdy przez lata nadsyłane do Watykanu informacje o nadużyciach seksualnych sięgających jeszcze połowy lat 40-tych, doprowadziły do kulminacyjnego momentu w 1998 roku, kardynał Józef Ratzinger miał rok później zatrzymać proces wyjaśniający. Miara przebrała się jednak w 2004 roku gdy do grupy ofiar dołączyło dodatkowych 100 osób twierdzących, że byli molestowani seksualnie jako nastoletni (najczęściej w wieku 10-16 lat) chłopcy. Ojciec Maciel zawsze zaprzeczał pomówieniom, mimo iż wielu prawników pracujących w imieniu Watykanu, twierdziło o bezspornych dowodach.

Przez wszystkie lata ojciec Maciel należał do duchownych najgoręcej aprobowanych przez papieża Jana Pawła II. Towarzyszył Papieżowi w jego wizytach w Meksyku w 1979, 1990 i 1993 roku. Właśnie w 1993 roku Jan Paweł II publicznie wskazał na o. Maciela jako na „przewodnika, wzór dla młodych”. Wcześniej był on trzykrotnie delegatem papieskim na synody biskupów, w 2002 roku osobiście witał Papieża w Meksyku, a w 2004 roku Papież pogratulował o. Macielowi z okazji 60-lecia święceń kaplańskich za jego „ogromną, hojną i owocną kapłańską posługę”.

Według komunikatu watykańskiego, Kongregacja Nauki Wiary otrzymała w 1998 roku informacje o zarzutach o nadużyciach seksualnych o. Maciela. Zarzuty obejmują kilkudziesięcioletni okres. Jakkolwiek pierwsze doniesienia o nadużyciach seksualnych ukazały się w prasie w 1997 roku, to kilka z ofiar twierdzi, że próbowalo skontaktować się z papieżem Janem Pawłem II już w roku 1978 i później w 1989, kiedy to wysłali pocztą dyplomatyczną listy, na które jednak nie otrzymali odpowiedzi.

Wobec naporu faktów, listów i monitów wysyłanych do Watykanu w sprawie nadużyć seksualnych dokonywanych przez o.Maciea, postawa Jana Pawła II jakby zupełnie nie zauważającego całej sprawy, każe sądzić, że mamy do czynienia z jedną z dwóch możliwych wyjaśnień: albo Papież czynił to z pełną świadomością celem np. zachowania tzw. jedności Kościoła, czyli poświęcał dla iluzorycznej wizji rozpadającego się Kościoła liczne ohydne czyny prominentnego lecz wpływowego duchownego, albo – co wydaje się bardziej prawdopodobne – Jego najbliższe otoczenie nie dopuszczało go do tych informacji. W tym przypadku nijaki „drogi Stasiu” miałby bardzo, bardzo wiele do wyjaśnienia i wytłumaczenia. Niestety, nie tylko w tej sprawie.

Założony przez o. Maciela w 1941 roku Legion Chrystusa jest jednym z najbardziej rozwijających się zgromadzeń Kościoła. Posiada 650 księży i dwa i pół tysiąca seminarzystów. W jego świeckich strukturach Regnum Christi skupionych jest na świecie 50-tysięcy wiernych. Od 2001 roku Zgromadzenie prowadzi stronę internetową, mającą za cel obronę dobrego imienia swego założyciela. Po kilku latach obrony i tłumaczeń, w końcu i na tej stronie przyznano się do „błędów” swojego założyciela.

Jego „dobrego imienia” bronili znani neokonserwatyści amerykańscy, jak William Donohue, przewodniczący Ligii Katolickiej; ojciec Richard John Neuhaus (konwertyta z luteranizmu, założyciel pisma First Things, zresztą mocno propagowanego w Polsce); William Bennett (sprawujący kluczowe funkcje szefa różnych departamentów w administracji G.W.Busha), czy biograf Papieża Jana Pawła II – George Weigel.

Redakcja BIBUŁY

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content