Aktualizacja strony została wstrzymana

Wystartowała reprezentacja lekkoatletyczna Watykanu. Wśród niej imigranci z Afryki

Watykan po raz pierwszy w historii stworzył reprezentację lekkoatletyczną. Wśród jej członków znajdują się strażnicy z Gwardii Szwajcarskiej, księża, zakonnice, oraz…dwóch muzułmańskich imigrantów z Afryki. 

W zeszłym tygodniu ogłoszono start pierwszej w historii reprezentacji lekkoatletycznej Watykanu. Jak zaznaczają jej członkowie, istotą nie jest wygrywanie lecz „promocja kultury i biegania, a także niesienie przekazu solidarności i walka z rasizmem i wszelkiego rodzaju przemocą”. Jak podaje poral TVP Sport, „drużyna, która będzie działać w ramach włoskiego związku, chciałaby wystartować w igrzyskach małych państw Europy, a potem w igrzyskach śródziemnomorskich”.

Jak podaje amerykańska agencja Catholic News Agency, watykańska drużyna Athletica Vaticana w zeszłym roku jako honorowych czlonków zakontraktowała dwóch zawodników będących imigrantami z Afryki. Do drużyny zostali zaproszeni z Auxilium cooperative in Castelnuovo di Porto, organizacji założonej w 1999 r. zajmującej się pomocą potrzebującym, samotnym i opuszczonym, która włączona jest także w dzieło integracji imigrantów we włoskim społeczeństwie.    

Działająca pod auspicjami Papieskiej Rady ds. Kultury, drużyna zrzesza w większości biegaczy. W celu prowadzenia „sportowej ewangelizacji”, drużyna napisała „Modlitwę Maratończyka” przetłumaczoną na 37 języków. Drużyna zawiera w sumie 60 zawodników, na których składają się pracownicy rzymskiej Kurii, Gwardii Szwajcarskiej, żandarmerii, służb porządkowych, pracowników muzeów czy profesorów pracujących w Watykanie.

„Autentyczny sport jest jednym z podstawowych komponentów ludzkiej egzystencji” – wskazał kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady ds. Kultury. „Historia sportu zawsze była częścią każdej kultury’ – dodał.

Źródło: catholicnewsagency.com / facebook.com
PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-01-14) | https://www.pch24.pl/wystartowala-reprezentacja-lekkoatletyczna-watykanu--wsrod-niej-imigranci-z-afryki,65479,i.html

Skip to content