Aktualizacja strony została wstrzymana

Apel papieskiego delegata: migracja winna być głównym paradygmatem Synodu Młodych

O. Michael Czerny, prawa ręka papieża ds. migrantów, apelował do uczestników Synodu Młodzieży, by skoncentrowali się na aspiracjach młodych migrantów.  

Jezuita, o. Michael Czerny, podsekretarz w Dykasterii Watykańskiej ds. Promowania Integralnego Rozwoju z Urzędu ds. migrantów i uchodźców – osobiście oddelegowany na Synod przez Franciszka – zabiega o to, by sprawę migracji uczynić głównym tematem Synodu Młodych. 

Już na początku Synodu jeden z delegatów zauważył, że był zaskoczony, iż temat młodych migrantów stał się głównym problemem. O. Czerny powiedział portalowi cruxnow.com, że choć takie zaskoczenie może być zrozumiałe, to kiedy myśli się o arenie międzynarodowej, okazuje się, że to głównie młodzi ludzie migrują, uciekając przed prześladowaniem, czy też rozpaczliwie dążąc do poprawy swoich perspektyw ekonomicznych. Dlatego staje się oczywiste, że Kościół musi podejmować w tym zakresie znaczące decyzje, zarówno globalnie, jak i lokalnie.

Jezuita chce, by parafie organizując jakiekolwiek wydarzenie dla młodych zawsze miały na względzie migrantów – „szczególną grupę, która wymaga szczególnej troski i reakcji”.

Uważa on, że potrzeby młodych migrantów są często szczególne, ale nie powinny przyćmić ich jako osób, które w równym stopniu szukają tego samego, co inni młodzi ludzie na świecie i mają podobne aspiracje. – Mam nadzieję, że ten synod rzuci światło na to, kim są ci młodzi migranci, a nie na ich socjologię, ale na postrzeganie ich jako młodych ludzi szukających powołania, odkrywających horyzont i pragnących poznać, jak radzić sobie ze swoim życiem – tłumaczył jezuita.

– Chcemy, aby wiedzieli, że ten etap ich życia jest ważną częścią życia Kościoła i mam nadzieję, że imigrancka młodzież będzie cieszyć się bogatszą posługą ze strony Kościoła, że będą oni uznawani w swojej pełni, a nie tylko jako „problem społeczny” – zasugerował duchowny.

Podczas synodu, Papież Franciszek apelował, aby uczestnicy z całego świata słuchali młodych ludzi, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Kościół może lepiej zrozumieć ich rzeczywistość. O. Czerny uważa, że ”‹”‹należy zastosować takie podejście także względem młodych migrantów i nie powinno się ono ograniczyć jedynie do dyskusji synodalnych w Rzymie.

W rzeczywistości, w swoich uwagach wstępnych na Synodzie, papież stwierdził, że młodzi migranci mogą udzielić lekcji ojcom synodalnym. Zdaniem o. Czernego, ojcowie synodalni, zamiast myśleć o migrantach jako wyjątku lub niezupełnie pasujących do obecnego spotkania, powinni myśleć o nich, jako tych, którzy – wskutek swojego doświadczenia, opuszczenia rodzinnych domów, szkół, przyjaciół, ojczyzn itp. – mogą dać odpowiedzieć, co jest najważniejsze dla tożsamości młodych ludzi na całym świecie. 

– Te wrażliwe migrujące młode osoby są swego rodzaju szczególnym przykładem, przykładem bardziej intensywnym, żywszym. Są reprezentantami wszystkich młodych ludzi kroczących przez życie, nawet tych nie pozbawionych obywatelstwa, nie wypędzonych z domów czy nie zmuszonych do opuszczenia kraju. Podstawowe pytania są takie same, a nawet jeszcze bardziej zintensyfikowane czy bardziej realne – argumentował o. Czerny. Duchowny ma nadzieję, że obecny Synod poświęcony rozeznawania powołania młodych ludzi, zaoferuje migrantom nową nadzieję.

W grudniu w Marakeszu ma dojść do oficjalnego podpisania Globalnego Paktu w sprawie Migrantów i Uchodźców, którego tekst został wstępnie zaakceptowany w lipcu br., wskutek ogromnego zaangażowania watykańskich dyplomatów. Kilka państw zapowiedziało, że jednak go nie podpisze. Od ub. roku Stolica Apostolska wraz z podległymi jej organizacjami prowadzi kampanię, by doszło do sfinalizowania porozumienia międzynarodowego, uznającego, iż migracja jest czymś dobrym i pożądanym.

Caritas np. prowadzi międzynarodową kampanię „Share the Journey” (Dziel się podróżą), która wzywa katolików do zwiększenia interakcji z imigrantami i uchodźcami poprzez np. spożywanie z nimi wspólnych posiłków. „Zachęcamy cię, abyś usiadł razem z migrantami i uchodźcami w swojej społeczności, aby spojrzeć im w oczy, wysłuchać ich historii i podzielić się swoją własną” – napisał w specjalnym komunikacie kardynał Luis Antonio Tagle.

Hierarcha, który jest arcybiskupem Manili, a także przewodniczącym papieskiej organizacji charytatywnej Caritas Internationalis stwierdził, że podróż każdej osoby rozpoczyna się od „chwili dzielenia się, która pomaga nam rozpoznać więzy łączące całą ludzkość”. „Jesteśmy zaproszeni do współczucia i odwagi, aby otworzyć nasze serca i umysły na ludzi, których jeszcze nie znamy i towarzyszyć im w tej podróży” – apelował.

Od 17 do 24 czerwca w ramach Global Action Week katolicy byli zachęcani do różnych działań na rzecz imigrantów i uchodźców. Akcja wpisana była też w dwuletnią kampanię „Share the Journey”, która została uruchomiona przez Caritas Internationalis we wrześniu 2017 roku w celu zachęcenia do „kultury spotkań” i wzmocnienia wysiłków na rzecz serdecznego powitania imigrantów i uchodźców.

Projekt ma także rzucić światło na wyzwania i efekty migracji na każdym etapie podróży, aby promować „zmianę myślenia” w tej kwestii. Wspiera ją m.in. sieć ACT Alliance, skupiająca 145 chrześcijańskich agencji i innych kongregacji religijnych oraz tzw. grup społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie.

Akcja Caritasu – jak podkreślał Watykan – miała pomóc w negocjacji dwóch oenzetowskich porozumień w sprawie imigrantów i uchodźców oraz w wyasygnowaniu większych środków od państw na realizację 17 celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Cele te – o czym należy pamiętać – zgodnie z zawartym porozumieniem muszą być realizowane niepodzielnie. Obejmują one m.in. powszechny dostęp do „praw seksualnych i reprodukcyjnych” (aborcja, sterylizacja, antykoncepcja, edukacja seksualna, edukacja gender, itp.).

Nowy oenzetowski Globalny Pakt na rzecz Imigrantów i Uchodźców wzywa do ułatwienia imigrantom sposobu dotarcia do krajów docelowych, ściągania odległych członków rodziny do danego państwa, zapewnienia im pracy i mieszkania, wsparcia finansowego dla godnego życia itp. Caritas tłumaczy, że chodzi o skoordynowanie działań globalnych dla zapewnienia legalnej i humanitarnej migracji. Dlatego współpracuje z UN Global Compact, agendą oenzetowską odpowiedzialną za wspieranie zaangażowania wszelkich organizacji w realizację Agendy 2030.

Źródło: cruxnow.com, PCh24.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-10-16) | https://www.pch24.pl/apel-papieskiego-delegata–migracja-winna-byc-glownym-paradygmatem-synodu-mlodych,63486,i.html