Aktualizacja strony została wstrzymana

Paweł VI i abp Romero już niebawem święci

Paweł VI i abp Oscar Romero już niebawem zostaną zaliczeni w poczet świętych. Papież zatwierdził bowiem 12 dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dwa z nich dotyczą cudów za wstawiennictwem tych dwóch błogosławionych. Oznacza to, że spełniony został główny warunek do ich kanonizacji.

Paweł VI i abp Romero to emblematyczne postaci Kościoła XX w. Giovanni Battista Montini urodził się 1897 r. w Concesio w północnych Włoszech. W wieku 26 lat, trzy lata po święceniach podjął pracę w papieskiej dyplomacji. Przez pół roku był sekretarzem nuncjusza w Warszawie. Po powrocie do Watykanu pracował w Kurii Rzymskiej. W 1954 r. został arcybiskupem Mediolanu. Po śmierci Jana XXIII wybrano go na papieża. Dokończył obrady Soboru i zadbał o realizację jego nauczania w burzliwej posoborowej epoce.

Z kolei abp Romero to jeden z głównych punktów odniesienia dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej, który w XX w. zmagał się z jednej strony z herezją teologii wyzwolenia, a z drugiej z realnym problemem biedy, wykluczenia i łamania praw człowieka przez antykomunistyczne junty. Abp Romero jako kapłan, biskup pomocniczy, a od 1977 r. arcybiskup San Salvador odważnie stawał po stronie biednych i w obronie uciśnionych, krytykując zarazem teologię wyzwolenia. Został zastrzelony w 1980 r. podczas odprawiania Mszy św. przecz członków tak zwanych Szwadronów Śmierci.

Jeden z ogłoszonych dziś dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczy męczeństwa Anny Koleśarovej, Słowaczki, która zginęła w 1944 r. z rąk żołnierza Armii Czerwonej w obronie swej czystości.

Pozostałe dekrety dotyczą czterech cudów, trzech do kanonizacji i jednego do beatyfikacji, oraz heroiczności cnót pięciorga sług Bożych.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (07/03/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: W związku z bulwersującą zapowiedzią Watykanu o skandalicznych kanonizacjach Pawła VI i abp Romero, polecamy kilka tekstów:

Przypomnijmy również, że ks. Giovani Battista Montini – przyszły Paweł VI – będąc najbliższym współpracownikiem wielkiego papieża Piusa XII, w perfidny sposób zdradził go prowadząc potajemnie rozmowy z komunistami sowieckimi, przez co narażał życie katolików w stalinowskiej Rosji. Papież Pius XII przeżył szok doznanej zdrady i natychmiast wyrzucił Montiniego z Watykanu, a przy wyprowadzce służby watykańskie przeszukiwały każdy skrawek wywożonego bagażu osobistego – niespotykane zjawisko wśród watykańskich hierarchów. Po wielu latach codziennych spotkań, konferencji, narad, papież Pius XII nie wyraził ani chęci ani zgody na najkrótszą nawet audiencję dla swojego byłego współpracownika. Pius XII zadbał również osobiście o uniemożliwienie awansu Montiniego na kardynała. Niestety, rewolucyjny papież Jan XXIII wyciągnął go z zapomnienia i już w pierwszym ruchu nowego papieża – przy powiększeniu Kolegium Kardynalskiego – nie tylko umieścił Montiniego, swego lewicowego przyjaciela, na liście kandydatów do biretu, ale umieścił go na pierwszym miejscu tej listy!

Montini, już jako Paweł VI kontynuował rewolucyjną działalność – swoją i swego poprzednika – i walcząc z Tradycją Kościoła wprowadził wiele rewolucyjnych zmian, w tym Novus Ordo.

 


 

Skip to content