- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Konsekwencje zapraszania imigrantów przez kardynała: katedra w Kolonii chroniona jak forteca

W katedrze w Kolonii wprowadzone zostaną zaostrzone środki bezpieczeństwa. Nie będzie można wejść do środka z dużą torbą czy plecakiem, a ochroniarze otrzymają prawo dokonywania kontroli bez zapowiedzi osób wchodzących do świątyni.

 Konsekwencje zapraszania imigrantów przez kardynała: katedra w Kolonii chroniona jak forteca

Kard. Rainer Woelki. Fot.©Raimond Spekking/via Wikimedia Commons

Obostrzenia przypominające rozwiązania znane z lotnisk wejdą w życie w kolońskiej katedrze już 1 marca. Jak wyjaśnił proboszcz katedry ks. Gerd Bachner, jednym z najważniejszych środków bezpieczeństwa będą niezapowiedziane kontrole osób pragnących wejść do świątyni. Nikt nie będzie mógł wnieść do katedry dużych walizek, toreb podróżnych ani plecaków podróżnych czy też składanych krzeseł. Dozwolone będą wyłącznie podręczne torebki, małe plecaki oraz niewielkie torby na kółkach. Teren wokół katedry będą też patrolować wzmożone siły bezpieczeństwa.

Proboszcz mówi, że już teraz władze katedry pozostają w ścisłym kontakcie z policją. Ksiądz ma nadzieję, że wierni okażą zrozumienie dla nowej, wymagającej szczególnych środków ostrożności sytuacji. Wprowadzane od 1 marca obostrzenia mają obowiązywać już na stałe.

Już w ostatnie święta Bożego Narodzenia do kolońskiej katedry nie można było wejść swobodnie. Ustawieni przy wrotach strażnicy kontrolowali kieszenie i zawartość bagaży odwiedzających świątynię. Później, w okolicach nocy sylwestrowej, wokół katedry zakazano odpalania fajerwerków i petard. Budynek otaczał kordon policyjny, co miało uniemożliwić powtórkę z wydarzeń ubiegłorocznych, gdy w wigilię Nowego Roku tłum imigrantów obrzucił katedrę petardami.

Szef kolońskiej policji Jürgen Mathies podkreślił, że chociaż nie ma konkretnych informacji o planowanych atakach terrorystycznych w katedrze, to świątynia jest jednak niezwykle popularna wśród turystów i jest znakiem rozpoznawczym Kolonii, co każe objąć ją szczególną uwagą. Ryzyko zamachu jest teoretycznie bardzo wysokie.

Sprawie pewnej pikanterii nadaje fakt, że koloński kardynał Rainer Maria Woelki to jeden z najzagorzalszych wśród episkopatu Niemiec zwolenników masowego przyjmowania uchodźców. Głośnym echem odbyło się celebrowanie przezeń Mszy Świętej na ustawionym przed katedrą wrakiem łodzi uchodźców.

Źródło: Katholisch.de

Pach

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]