Kardynał Parolin: Amoris Laetitia oznacza „zmianę paradygmatu” w Kościele

Aktualizacja: 2018-01-14 9:14 am

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, uznawany za drugiego najwyższego urzędnika w Kościele po papieżu, powiedział, że adhortacja Amoris Laetitia wynika z „nowego paradygmatu, który Franciszek rozwija z mądrością, rozwagą i cierpliwością”. 

Prawdopodobnie trudności, które pojawiły się i nadal istnieją w Kościele, poza pewnymi ich aspektami, wynikają właśnie z tej zmiany postaw, o którą prosi nas papież – stwierdził hierarcha.

Jest to zmiana paradygmatu, a sam dokument kładzie nacisk na to, o co nas prosi, to jest o nowego ducha, nowe podejście! Tak więc każda zmiana zawsze przynosi trudności, ale te trudności muszą być rozwiązywane i przezwyciężane z poświęceniem – tłumaczył.

Kardynał nie wyjaśnił dokładnie, co oznacza w tym przypadku sformułowanie „zmiana paradygmatu”, ale większość debat od czasu publikacji Amoris laetitia skupia się na możliwości dopuszczenia do Komunii świętej rozwodników żyjących w kolejnych związkach cywilnych.

Kardynał udzielił krótkiego wywiadu „Vatican News”, nowo powołanemu portalowi wyrażającemu oficjalny punkt widzenia Stolicy Apostolskiej.

Szef dyplomacji watykańskiej stwierdził również, że „osiągnięto znaczne postępy” w reformowaniu Kurii, ale prawdziwym celem jest raczej „przebudowa” niż biurokratyczna zmiana.

Nie chodzi tu o reformy strukturalne, ogłaszanie nowych przepisów, nowych norm, spotkań, personelu itd. Chodzi raczej o głębokiego ducha, który musi animować każdą reformę Kurii i jej podstawowy wymiar życia chrześcijańskiego, czyli nawrócenie – stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Źródło: catholicherald.co.uk

AS

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99144 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]