Doniesienia o przetasowaniach w Watykanie. Czy kardynał Sarah zostanie przeniesiony?

Aktualizacja: 2017-11-15 11:23 am

Czy dni kardynała Roberta Saraha w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów są policzone? Zdaniem watykanisty Andrea Gagliarducciego wiele wskazuje na to, że zostanie on przeniesiony do innej dykasterii. Stanowiłoby to pokłosie jego sporu z papieżem dotyczącego tłumaczeń liturgicznych. Konserwatywny kardynał został skorygowany przez Franciszka za twierdzenie o konieczności pozostawienia w tej sprawie kluczowej roli Rzymowi.

Jak twierdzi watykanista Andrea Gagliarducci, wiele wskazuje na zmianę na stanowisku prefekta Kongregacja Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary. Najprawdopodobniej zostanie nim kardynał Robert Sarah. Przestałby on wówczas pełnić funkcję prefekta Kongregacji  do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Prefektem tej ostatniej zostałby zaś arcybiskup Arthur Roche – autor ogłoszonego przez papieża dokumentu Magnum Principium

Nie jest tajemnicą, że poglądy kardynała Saraha na kwestie liturgii różnią się od tych podzielanych przez Franciszka. W październiku ujawniła to kontrowersja wokół Magnum Principium. Według Franciszka, unieważnia on pewne fragmenty Liturgiam authenticam z 2001 roku i przyznaje episkopatom decyzyjność w sprawie tłumaczeń liturgicznych. Kardynał Sarah twierdził, że kluczowa rola w tej kwestii nadal należy do Rzymu, co spotkało się z papieską krytyką.

W październiku 2017 w swym liście do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Franciszek podkreślił bowiem, że „proces tłumaczenia istotnych tekstów liturgicznych na języki narodowe (…) nie może nieść ze sobą ducha narzucenia konferencjom biskupów tłumaczenia wydanego przez dykasterię, ponieważ mogłoby to naruszyć uprawnienia biskupów określone w prawie kanonicznym”.

Z kolei w lipcu 2016 roku kardynał Robert Sarah zaproponował, by od adwentu 2016 roku księża odprawiali Mszę Świętą skierowani ad orientem, a więc patrząc na symboliczny wschód, a nie twarzą do ludu. Gdy zrozumiano to jako zapowiedź nowych instrukcji liturgicznych, w sprawie wypowiedział się dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardi. Podkreślił on, że nie planuje się wydać żadnych nowych wskazówek i przypomniał o wytycznych odnośnie budowy ołtarzy. Należy je budować w oddaleniu od ściany, by ułatwić celebrowanie Mszy w stronę ludu. 

Gdyby kardynał Sarah objął stanowisko prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary, to jej dotychczasowy prefekt, Fernando Filoni, mógłby zastąpić kardynała George,a Pella na stanowisku prefekta Sekretariatu Ekonomii. Kardynał Pell przebywa obecnie w rodzimej Australii, gdzie dąży do oczyszczenia się z zarzutów prawnych. Zarzuty te, jak twierdzi Andrea Gagliarducci, to element rozpętanej przeciwko niemu kampanii nienawiści.

W ostatnich miesiącach doszło już do znaczących przetasowań w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary. Jej sekretarz arcybiskup Hon został mianowany nuncjuszem w Grecji, a Tadeusz Wojda został arcybiskupem metropolitą Białostockim.

Szykują się także poważne zmiany w watykańskim Sekretariacie Stanu. Trzech jego czołowych przedstawicieli zostanie prawdopodobnie nuncjuszami. Powstanie ponadto trzecia sekcja Sekretariatu. Jak donoszą zagraniczne media, na jej czele stanie arcybiskup Jan Romeo Pawłowski.

Wśród zmian już przeprowadzonych symboliczne znaczenie ma choćby bezprecedensowe powołania kobiet na stanowiska kierownicze w Watykanie. 7 listopada dwie kobiety: profesor Gabriella Gambino i dr Linda Ghisoni  zostały powołane na podsekretarzy stanu w Dykasterii do spraw Świeckich, Rodziny i Źycia.

Źródła: mondayvatican.com/pch24.pl /gosc.pl

mjend

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=98150 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]