Oddanie biskupom prawa do ostatniego słowa w sprawie tekstów liturgicznych zniszczy jedność

Aktualizacja: 2017-11-13 1:31 pm

Tłumacze zatrudniani przez biskupów rozwadniali teksty biblijne i liturgiczne pod pretekstem lepszego zrozumienia – powiedział kardynał Gerhard Müller. Niedawny jeszcze prefekt Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie dla niemieckiej agencji odniósł się do niedawnej reformy liturgicznej autorstwa Franciszka. 

Zgodnie z papieskim postanowieniem, krajowe konferencje biskupów mogą nadzorować i ostatecznie akceptować przekłady tekstów na poszczególne języki. Wprawdzie, powołując się na instrukcję Liturgiam Authenticam z 2001 roku, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Robert Sarah stwierdził, że decydujące słowo w sprawie kształtu tłumaczeń należą wciąż do Stolicy Apostolskiej, jednak został błyskawicznie wyprowadzony z „błędu” przez Franciszka.

Tymczasem w wywiadzie opublikowanym w minionym tygodniu kardynał Mueller powiedział: „Ostatecznym autorytetem w przypadku wątpliwości nie mogą być Konferencje Episkopatów, które zniszczyłyby jedność Kościoła katolickiego w wierze, spowiedzi i modlitwie”.

Jak powiedział niemiecki hierarcha, sam „często doświadczał, że tłumacze zatrudniani przez biskupów rozwadniali teksty biblijne i liturgiczne pod pretekstem lepszego ich zrozumienia”.

Źródło: LifeSiteNews.com

RoM

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=98116 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]