Aktualizacja strony została wstrzymana

Bliżej beatyfikacji: Jan Paweł I, męczennicy XX i XXI wieku

Jana Pawła I, a także dwojga męczenników XX i nawet XXI wieku dotyczą dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, które zatwierdził wczoraj Papież Franciszek na audiencji dla prefekta tej dykasterii kard. Angelo Amato.

Jeden z dekretów mówi o heroiczności cnót Jana Pawła I, który zmarł 28 września 1978 r. po trwającym tylko miesiąc pontyfikacie. Albino Luciani urodził się niecałych 66 lat wcześniej na północy Włoch. Jego zawołaniem biskupim i papieskim była pokora, którą realizował w życiu do samego końca. Dwa inne dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych stwierdzają męczeństwo. Jedno z nich poniósł w 1957 r. na Węgrzech niespełna 26-letni ks. János Brenner [czyt. Janosz Brener]. Był on prześladowany przez komunistów zwłaszcza za pracę z młodzieżą i skrytobójczo zasztyletowany. Węgierskie władze nie pozwalały na jego kult aż do 1989 r. Natomiast już w naszym stuleciu, w roku 2006, została zamordowana w Somalii 65-letnia włoska misjonarka, s. Leonella Sgorbati. Pracowała tam w szpitalu dziecięcym. Jej śmierć niektórzy uznali za zemstę islamskich fundamentalistów po pamiętnym wykładzie Benedykta XVI w Ratyzbonie.

Pozostałe dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczą heroiczności cnót niemieckiego błogosławionego z XV wieku i czworga sług Bożych: trzech kapłanów zakonnych z Włoch i Wenezueli oraz Włoszki urodzonej w USA, założycielki zgromadzenia zakonnego.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie (09/11/2017)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: A więc kolejny przedstawiciel posoborowego Kościoła ma zostać ogłoszony błogosławionym, a później z pewnością świętym. Ciekawe co zostało tak dokładnie zakwalifikowane jako „heroiczność cnót” Jana Pawła I – czy jego uśmiech, czy to że był 33-dniowym Papieżem, kiedy to podczas swojego pontyfikatu niczego nie zdążył dokonać? Zagadkę „heroiczności cnót” Jana Pawła I wyjaśnił Patriarcha Wenecji Albino Luciani, który powiedział, że Jan Paweł I „był wzorowym pasterzem w duchu Soboru Watykańskiego II”. Ot, i wszystko jasne: wystarczy być gorliwym wykonawcą rewolucji soborowej aby zostać przez kontynuatorów rewolucji ogłoszonym błogosławionym i świętym.

 


 

Skip to content