Aktualizacja strony została wstrzymana

W roku Fatimy Watykan zawiesza transmisję Różańca i Mszy po łacinie

(Rzym) 13 października skończyły się obchody 100 lecia objawień Fatimskich. Objawienia Maryjne są nierozerwalnie połączone z Różańcem, mimo to w jubileuszowym roku Fatimskim , błyskawiczną akcją Radio Watykańskie zaprzestano nadawania Różańca na falach krótkich.

Pomiędzy 13 maja a 13 października Matka Boża ukazała się łącznie sześć razy trojgu dzieci w portugalskiej Fatimie. Za każdym razem najświętsza Dziewica prosiła dzieci aby codziennie odmawiały różaniec.

Papież Franciszek przybył na początku jubileuszu 12 i 13 maja osobiście do Fatimy, gdzie wypowiedział się pozytywnie o święcie różańca.

Jednak radio Watykan, stacja radiowa papieża, w środku roku Fatimy wydaje nagła decyzję o zaprzestaniu nadawania różańca.

„Od poniedziałku, 1 sierpnia dojdzie do zmian programu radiowego Radia Watykan. Msza Święta po łacinie o 7.30 oraz różaniec o 20.40 nie będą już emitowane na falach krótkich”

Z wycofanych audycji można odczytać decyzje programowe. Wyłącza się to , co nie jest postrzegane jako ważne, konkretnie różaniec i mszę po łacinie.

Jak sprecyzowało Radio Watykan „na DAB (Digital Audio Broadcast czyli tzw. radio cyfrowe), w internecie, poprzez satelitę i UKS w Rzymie te audycje będą nadal dostępne”. Powodem takich zmian jest „reforma mediów watykańskich”, między innymi wyłączenie stacji nadawczej Santa Maria di Galeria w Rzymie, która zajmowała się nadawaniem na falach krótkich.

To wyłączenie jest jednoznacznie uważane przez ekspertów za strategiczny błąd. Papież Franciszek poddaje Media Tronu Piotrowego reorganizacji. Powołał w czerwcu 2015 roku Sekretariat do spraw komunikacji, nową dyskaterię Kurii Rzymskiej. Pierwszym prefektem nowego „Ministerstwa” został Monsignore Dario Edoardo Viganò, który od początku pontyfikatu zajmował się watykańską telewizją CTV. Jedną z zrównoważonych, ale też kontrowersyjnych decyzji Viganò jest właśnie zamknięcie stacji fal krótkich Santa Maria in Galeria.

Eksperci starają się o zmianę tej decyzji powołując się na to, że duże państwowe radia jak BBC czy NHK znowu inwestują w fale krótkie. Właśnie fale krótkie gwarantują bezproblemowy dostęp do do najodleglejszych części świata, by szerzyć wolność słowa. Ponad 1.5 miliarda ludzi żyje pod rządami dyktatur komunistycznych. Cyfrowe technologie (DAB) gwarantują lepszą jakość, ale są zależne od rządów w danych krajach.

Poza tym pozostaje groźnym sygnałem, że w roku Fatimy zawiesza się transmisję Różańca (i mszy po łacinie).

Giuseppe Nardi

Źródło: http://www.katholisches.info/2017/10/radio-vatikan-im-fatima-jahr-den-rosenkranz-abgeschafft/

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (30.10.2017) | http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=21326&Itemid=46

Skip to content