Śluby i pogrzeby. Kanadyjska siostra zakonna z prawem prowadzenia kolejnej katolickiej ceremonii

W kanadyjskiej diecezji Rouyn-Noranda siostra zakonna otrzymała od Watykanu zgodę na prowadzenie katolickich ceremonii pogrzebowych. Media anglojęzyczne tłumaczą tę sprawę jako szczególny gest papieża Franciszka, mający umocnić pozycję kobiet w Kościele, natomiast biskup miejsca Dorylas Moreau w rozmowie z amerykańską agencją CNS zwrócił uwagę, że jest to regulacja od dawna istniejąca w kodeksie prawa kanonicznego.

Zgodnie z prawem kanonicznym biskupi – na mocy specjalnego zezwolenia watykańskiego – mogą upoważnić osobę świecką do prowadzenia ceremonii żałobnej w sytuacji, gdy w danej miejscowości jest za mało księży. Dotyczy to także zawierania małżeństwa. Jednak takie zezwolenie wymaga wyraźnego zatwierdzenia przez Kongregację ds. Kultu Bożego.

W lipcu siostra Pierrette Thiffault z upoważnienia bp. Moreau prowadziła ceremonię zaślubin. Wcześniej przygotowywała tę parę do sakramentu małżeństwa. Jak wyznała w rozmowie z CNS, było to dla niej „nowe doświadczenie”. Jeśli będzie to z pożytkiem dla diecezji, chętnie podejmie się podobnych czynności w przyszłości.

Diecezja Rouyn-Noranda leży na północy kanadyjskiej prowincji Québec. Według informacji biskupa, na obszarze ponad 24 tys. km kw., często w trudno dostępnym regionie, w duszpasterstwie pracuje zaledwie 16 księży. O zezwolenie dla siostry Pierrette biskup wystąpił już kilka miesięcy temu i niedawno je otrzymał.

KAI

MWł

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-08-05) | http://www.pch24.pl/sluby-i-pogrzeby--kanadyjska-siostra-zakonna-z-prawem-prowadzenia-kolejnej-katolickiej-ceremonii,53600,i.html

Skip to content