Media: papież odwołał kardynała Mullera z funkcji prefekta Kongregacji Nauki Wiary

Kard. Gerhard Ludwig Muller prawdopodobnie wkrótce przestanie pełnić funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Jak nieoficjalnie informują media, papież Franciszek miał zadecydować o zakończeniu trwającej pięć lat misji niemieckiego hierarchy. Kard. Muller wielokrotnie odnosił się do papieskiej adhortacji Amoris Laetitia, interpretując ją w zgodzie z tradycyjną nauką Kościoła.

Informację o decyzji papieża Franciszka podały portale: Corrispondeza Romana oraz Rorate Caeli. Potwierdza ją również portal Life Site News, ale jak na razie brakuje oficjalnego stanowiska Watykanu. Papież miał zdecydować o dymisji kard. Gerharda Ludwiga Mullera, który funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary objął 2 lipca 2012 roku. Warto podkreślić, że kardynał Muller to jeden z hierarchów, którzy starali się interpretować adhortację Amoris Laetitia wzdłuż linii hermeneutyki ciągłości z tradycją Kościoła. Podkreślał, że nie powinna być ona interpretowana tak jakby nie były już ważne wcześniejsze wypowiedzi papieży i Kongregacji Nauki Wiary na temat osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach.

Według informacji portalu ChurchMilitant.com, następcą kard. Mullera w Kongregacji Nauki Wiary miałby zostać Amerykanin kard. Sean OMalley, dotychczasowy arcybiskup Bostonu. Jak narazie są to jednak tylko spekulacje. 

Warto przypomnieć, że w jednym z wywiadów kard. Muller pytany o interpretację adhortacji przypomniał oficjalną odpowiedź Kongregacji na list pasterski trzech biskupów niemieckich z 1993 r. Wówczas hierarchowie dopytywali o możliwość przyjmowania komunii przez osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach. Wtedy kard. Joseph Ratzinger, ówczesny prefekt Kongregacji, odrzucił stanowisko biskupów, którzy opowiedzieli się za możliwością udzielania Komunii w pewnych przypadkach osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach. – Nierozerwalność małżeństwa musi być niezłomną podstawą nauczania dla każdego duszpasterskiego towarzyszenia – podkreślał kard. Muller w rozmowie z austriacką agencją prasową Kathpress.

Kard. Muller krytycznie odniósł się również do stanowiska niemieckich biskupów, którzy wyrazili swoją interpretację adhortacji. Biskupi tego kraju przedstawili możliwość udzielania w niektórych wyjątkowych przypadkach Komunii Świętej rozwodnikom. – Uważam, że nie służy to zbytnio sprawie, jeśli każdy biskup z osobna komentuje papieskie dokumenty chcąc wytłumaczyć, jak on je subiektywnie rozumie – powiedział kard. Muller w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Rheinische Post”.

Kard. Müller zaznaczył, że to nie w jego stylu krytykować publicznie wytyczne episkopatów, ale „nie może być tak, że sformułowana przez Papieża i powszechnie obowiązująca nauka Kościoła interpretowana jest odmiennie, a nawet sprzecznie z nią w Kościołach lokalnych. Fundamentem Kościoła jest jedność w wierze” – stwierdził kard. Muller dodając, że „nikt nie może według własnego uznania zmieniać sakramentów jako skutecznych znaków łaski, tak aby na przykład w sakramencie pojednania mogło być udzielane rozgrzeszenie bez żalu za grzechy i bez mocnego postanowienia poprawy”.

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com, PCh24.pl, churchmilitant.com

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Kwiat
Nie przesadzajmy w gloryfikowaniu kard. Mullera. Był on również modernistą, nie tak radykalnym jak papież Franciszek, ale jednak zdecydowanym. Jego wypowiedzi na temat FSSPX były momentami wręcz skandaliczne. Tak samo polemika z kard, Sarahem na temat kształtu liturgii nie pozostawiają wątpliwości odnośnie jego poglądów. Tym nie mniej, nikt chyba nie wątpi, że zmiana na tym stanowisku może być tylko na gorsze. Kard. Muller nie był wystarczająco gorliwym modernistą dla papieża. Wymienią go na kogoś bardziej zdecydowanego.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-06-30) | http://www.pch24.pl/papiez-podjal-decyzje--kard--muller-przestanie-pelnic-funkcje-prefekta-kongregacji-nauki-wiary-,52730,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content