Aktualizacja strony została wstrzymana

Polska otworzy korytarze humanitarne? Na razie tylko z pomocą medyczną

Rząd Beaty Szydło rozważa wprowadzenie opcji tak zwanych korytarzy humanitarnych dla uchodźców. – To nie programy przesiedleńcze, a programy humanitarne, pomocy, leczenia w krótkich okresach w Polsce – zastrzega minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef dyplomacji odbył we wtorek wspólną konferencję ze swoim norweskim odpowiednikiem, Borgem Brendem. Przyznał, iż polski rząd jest na „początku etapu myślenia o korytarzach humanitarnych”. Przypomniał, że nasze państwo przyjmowało już na leczenie oraz rekowalescencję niewielkie grupy z Afganistanu i Iraku.

Rozpatrujemy także możliwość przyjmowania na krótkie pobyty, rekonwalescencję, również do Polski, osób z terenu Syrii w ramach korytarzy humanitarnych. To nie są jednak programy przesiedleńcze, a programy humanitarne: pomocy, leczenia w krótkich okresach w Polsce – stwierdził minister.

To są formy, które jesteśmy gotowi uruchomić i w ten sposób pomagać ludziom poszkodowanym przez już prawie siedmioletni konflikt w Syrii – dodał Witold Waszczykowski.

Na utworzenie „korytarzy humanitarnych” nalegają od dawna przedstawiciele Episkopatu Polski, jednak, jak dotychczas, rząd był zdecydowanie przeciwny takim rozwiązaniom. Zarówno premier, jak i inni przedstawiciele Rady Ministrów opowiadali się za udzielaniem przez Polskę pomocy potrzebującym w miejscach ich zamieszkania. Również we wtorek rząd poinformował o przeznaczeniu na taki właśnie cel kolejnej transzy polskiej pomocy, w wysokości 3 milionów złotych. Łączna kwota naszego wsparcia humanitarnego wynosi 40 milionów złotych. Pieniądze te pochodzą z rezerwy budżetowej.

Źródło: tvp.info

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-05-30)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Niestety, obawiamy się, że tzw. korytarze humanitarne będą pierwszym wyjątkiem, od którego rozpocznie się fala kolejnych wyjątków i w końcu zalegalizowanie tego o co zabiega i naciska tzw. Zachód, franciszkowy Watykan i całe lewicowe towarzystwo, czyli pełna i swobodna legalizacja zarazy uchodźców. Kościół może być głównym elementem destrukcji państwa polskiego poprzez „pobłogosławienie” wprowadzenia do Polski obcych kulturowo, religijnie, rasowo i etnicznie elementów. Tzw. korytarze humanitarne i zgubna rola hierarchów Kościoła są drugą Magdalenką dla Polski. Przy pierwszej, Kościół przyklepał pseudo-zmiany systemowe i umocnienie się rządów postkomunistów; przy tej – wprowadzi do Polski uchodźców-nachodźców.

 


 

Skip to content