Aktualizacja strony została wstrzymana

„Rzeczpospolita” sugeruje, że nuncjusz apostolski w Polsce naciska na rząd w sprawie uchodźców

Czy wokół utworzenia tzw. korytarza humanitarnego, które miałyby pozwolić na transportowanie Syryjczyków samolotami do Polski, trwa zakulisowa rozgrywka z udziałem nuncjusza Apostolskiego? Do ciekawych informacji dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”.

Czym jest korytarz humanitarny? To nazwa procesu, który polegać miałby na przetransportowaniu do Polski drogą lotniczą grup uchodźców z Syrii, Jordanii i Libanu, po wcześniejszym rozpoznaniu ich sytuacji. 

Według ustaleń dziennika, na biurko premier Beaty Szydło trafił w tej sprawie list od nuncjusza apostolskiego w Polsce, Salvatore Penacchio.

Trudno wyrokować, czy pracujący w Polsce zaledwie od pół roku watykański dyplomata działał za zgodą papieża. Jednakże medialne doniesienia zdają się to właśnie sugerować. „Według naszych informacji abp Pennacchio w liście do rządu powołuje się m.in. na liczne wypowiedzi papieża o konieczności pomocy uchodźcom, wspomina także o korytarzach włoskich. Stwierdza też, że do podjęcia rozmów ma upoważnienie Sekretariatu Stanu, czyli watykańskiegoMSZ” – informuje gazeta.

Rządowe deklaracje w sprawie korytarza, którego otwarcie związane było ze zwiększeniem liczby tzw. uchodźców docierających do naszego kraju, są mocno niejasne. Premier Szydło stwierdziła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że „nie mówi nie” korytarzom humanitarnym, jednak ich powstanie warunkuje „odpowiednią współpracą zainteresowanych organizacji z rządem”. Pozytywnie, lecz także z zastrzeżeniami, o sprawie wypowiadał się też prezes PiS Jarosław Kaczyński.

MSZ, pytane przez Interię o utworzenie korytarza humanitarnego, odniósł się do sprawy ogólnikowo: „Polska zarówno na forum UE, jak i ONZ popiera wysiłki społeczności międzynarodowej, których celem jest zapewnienie bezpiecznego dostępu pomocy humanitarnej do ofiar wojny domowej w Syrii”.

Warto przypomnieć, że od prawie roku o uruchomienie korytarzy humanitarnych zabiegają polscy biskupi. 

O ile doniesienia dziennika okażą się prawdziwe będzie to pierwszy przypadek tak zdecydowanego zaangażowanie politycznego nuncjusza abp. Salvatore Penacchio pracującego na polskiej placówce od jesieni 2016 r. Symptomatyczne jest to, że miałoby ono dotyczyć właśnie sprawy tzw. uchodźców. 

Źródło: rp.pl/Interia.pl

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-05-12) | http://www.pch24.pl/rzeczpospolita-sugeruje–ze-nuncjusz-apostolski-w-polsce-naciska-na-rzad-w-sprawie-uchodzcow,51532,i.html