Przemyt ludzi na ogromną skalę! Podlaska Straż Graniczna zatrzymała Czeczena

Aktualizacja: 2017-04-10 9:31 am

10 obywateli Wietnamu próbujących nielegalnie przekroczyć granicę polsko-litewską zatrzymali funkcjonariusze podlaskiej Straży Granicznej.  Wkrótce okazało się, że przemytnikiem jest mężczyzna narodowości czeczeńskiej. W 5 osobowym samochodzie przewoził upchniętych 10 migrantów.

Do zatrzymania migrantów doszło w Suwałkach. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rudce Tartak zatrzymali do kontroli Fiata Stilo na litewskich tablicach rejestracyjnych. Oprócz 45-letniego kierowcy, pięcioosobowym samochodem podróżowało 10 obywateli Wietnamu. Łącznie 11 osób w 5 osobowym pojeździe.

Imigranci w ten ekstremalny sposób wjechali na terytorium RP. Wszyscy to obywatele Wietnamu: dziewięciu mężczyzn w wieku 17-34 lat oraz jeden nieletni (13 lat). Nikt z nich nie posiadał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce, więc za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom zostali zatrzymani. Następnie, po wykonaniu niezbędnych czynności z udziałem tłumacza, obywatele Wietnamu zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Nadal w areszcie przebywa natomiast Czeczen, kierowca-przemytnik. Przedstawiono mu zarzuty zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jest to największa grupa nielegalnych migrantów zatrzymana przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG od początku 2017 roku.

Nie jest to jednak pierwszy przypadek ujawnionego przemytu Wietnamczyków przez granicę polsko-litewską. We wrześniu 2016 roku udaremniono przemyt 12 obywateli Wietnamu. Ukrywali się oni w drewnianych skrzyniach, gdzie według dokumentów przewozowych miały znajdować się meble. Skrzynie przewieziono przez przejście w Budzisku tirem na łotewskich „numerach”. Samochodem kierował Łotysz.

Pod koniec września ubiegłego roku Straż Graniczna w Chełmie wspólnie ze służbami Litwy i Łotwy rozbiła gang Czeczenów – obywateli Rosji. Organizował on przemyt Wietnamczyków do Polski tzw. kanałem nadbałtyckim. Zatrzymano 13 przestępców oraz ponad 80 nielegalnych imigrantów.

Źródło: podlaski.strazgraniczna.pl

Adam Białous

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=95000 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]