Aktualizacja strony została wstrzymana

Jaka przyszłość czeka kardynała Burke’a? „Zadecyduje Ojciec Święty”

O przyszłości kardynała Raymonda Burke’a zdecyduje Ojciec Święty – powiedział wielki kanclerz Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego Albrecht von Boeselager. Nie wiadomo czy oznacza to usunięcie konserwatywnego hierarchy ze stanowiska patrona tegoż zakonu. Wiadomo jednak, że arcybiskup Giovanni Angelo Becciu, specjalny delegat papieski, przejmie większość dotychczasowych obowiązków amerykańskiego hierarchy.  

Nowy delegat papieski, arcybiskup Becciu zostanie tymczasowo rzecznikiem papieża w sprawach dotyczących Zakonu Maltańskiego. Zajmie się także religijnymi aspektami działalności zakonu. Swą funkcję piastować będzie aż do wyborów nowego wielkiego mistrza.

Przejęcie przez niego znacznej części obowiązków kardynała Leo Raymond Burke’a stawia pod znakiem zapytania przyszłość tego hierarchy. 8 listopada 2014 roku został on mianowany patronem Zakonu. Wiązało się to ze zwolnieniem go ze stanowiska prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Zdaniem części komentatorów oznaczało to degradację znanego z obrony tradycyjnej nauki o rodzinie hierarchy.

Jak przypomina watykanista Edward Pentin, istotne dla dalszego funkcjonowania zakonu będzie skierowanie większej jego aktywności na sprawy stricte religijne. Pojawiły się bowiem oskarżenia, jakoby jego niemiecka i najbogatsza część dążyła do skupienia się na działalności świeckiej. Przekształcenie pradawnego zakonu w coś na kształt pozarządowej organizacji charytatywnej służyłoby pozyskiwaniu funduszy, między innymi z ONZ.

Albrecht von Boeselager wyraził przekonanie, że kryzys zakonu będzie „marginalnym zdarzeniem w historii”. Podkreślił, że znacznie poważniejsze są trudności, w jakich znajduje się świat. Chodzi o zjawiska bezdomności i przymusowej migracji.

W grudniu i styczniu doszło do kryzysu wokół Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego. Pod wpływem interwencji Watykanu ustąpił dotychczasowy wielki mistrz Matthew Festing. To on właśnie usunął ze stanowiska wielkiego kanclerza Albrechta von Boeselagera. Jednak po interwencji Watykanu, Boeselager wrócił na dotychczasową pozycję.

Źródło: ncregister.com / pch24.pl

mjend

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-02-06) | http://www.pch24.pl/jaka-przyszlosc-czeka-kardynala-burkea--zadecyduje-ojciec-swiety-,49275,i.html

Skip to content