Aktualizacja strony została wstrzymana

To nie żart! Wizerunek Marcina Lutra na watykańskim znaczku pocztowym

Jeśli otrzymamy od kogoś pocztówkę lub list z Watykanu, na których znajdzie się znaczek pocztowy z wizerunkiem Marcina Lutra, to nie powinniśmy się dziwić – pisze Jan Bentz z LifeSiteNews. To nie żart! Jak potwierdził portalowi watykański Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny, ojciec reformacji „zostanie uczczony w roku 2017 znaczkiem pocztowym”.

Watykański Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny zajmuje się emitowaniem monet, znaczków i medali, które upamiętniają różne wydarzenia w życiu Kościoła, do jakich należą np. podróże papieskie, Boże Narodzenie, Wielkanoc, rok święty itp. W okresie poprzedzającym wybór papieża, kiedy tron św. Piotra jest wolny, Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny emituje znaczek Sede vacante.

Upamiętniane są też postaci świętych, a wśród nich np. Jan Paweł II czy Jan XXIII.

Jak zauważa Bentz „uhonorowanie Lutra i reformacji protestanckiej jest nieprawdopodobnym wyborem, przebijając znaczenie takich wydarzeń w Kościele katolickim, jak setna rocznica objawień maryjnych w Fatimie czy trzechsetna rocznica objawień Matki Bożej w Aparecida w Brazyli”.

Choć Watykan wydawał znaczki przy współpracy z urzędami pocztowymi innych krajów, to tematyka nie była religijna i odnosiła się do takich postaci, jak Charlie Chaplain czy upadek Muru Berlińskiego. Bentz podkreśla, że znaczek z Lutrem ma jednak „niezaprzeczalne religijne konotacje wiążące się z olbrzymią wrogością do Kościoła katolickiego”.

Dziennikarz zauważa też, że słynne wystąpienie Lutra w roku 1517 doprowadziło do powstania licznych denominacji protestanckich w innych krajach, a konsekwencją tego wszystkiego była „najkrwawsza wojna w Europie do czasów I wojny światowej” – wojna trzydziestoletnia, która kosztowała życie 10 milionów istnień ludzkich.

Luter został „ekskomunikowany w roku 1521 przez papieża Leona X bullą papieską Decet Romanum Pontificem.

Bentz przypomina krytykę, jaka spotkała papieża Franciszka za jego uczestnictwo w uroczystościach w Lund, ekumeniczne spotkanie z luteranami w Watykanie, któremu towarzyszyła figura Lutra czy jego otwartość na przyjmowanie Eucharystii przez luteranów.

Źródło: LifeSiteNews

Jan J. Franczak

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-01-20)

 


 

Poczta Watykańska wyda znaczek pocztowy z Marcinem Lutrem

donosi Trybuna Ludu Bożego.

Nieśmiało pozwalamy sobie zaproponować jego szatę graficzną

Napisał Dextimus

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (24 stycznia 2017)

 


 

.