Kolejny korytarz humanitarny. Włoski rząd wspólnie z Kościołem sprowadzi setki imigrantów

Aktualizacja: 2017-01-14 3:45 pm

Kolejnych pięciuset imigrantów dotrze z Afryki do Włoch dzięki tak zwanym korytarzom humanitarnym utworzonym dzięki porozumieniu przedstawicieli rządu, episkopatu i Wspólnoty św. Idziego. Chodzi o ludzi, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Etiopii. Na Półwysep Apeniński trafiło według szacunków najwięcej uciekinierów z Afryki – ponad 670 tysięcy.

– Zbyt często jedynie opłakujemy migrantów, którzy tracą życie podczas przeprawy przez morze, a sami nie mamy odwagi, by zmienić zaistnią sytuację – powiedział podczas podpisywania dokumentu biskup Nunzio Galantio, sekretarz generalny Włoskiej Konferencji Biskupiej. Ocenił, że umowa zapewni bezpieczne i legalne dotarcie do Europy ludziom, którzy „zbyt długo już żyją w strasznych warunkach w obozach dla uchodźców w Etiopii”.

Biskup Galantio zaznaczył zarazem, że cała operacja nie będzie obciążała państwa, ponieważ wszelkie koszty pokryje Kościół ze środków pochodzących z funduszu „8 promili”, czyli dobrowolnych odpisów podatkowych poczynionych przez wiernych. Imigrantami zaopiekują się poszczególne diecezje włoskie.

Założyciel Wspólnoty św. Idziego, prof. Andrea Riccardi stwierdził, że otwarcie kolejnych korytarzy humanitarnych jest spełnieniem pragnienia wielu Włochów, którzy chcą ratować życie ludzi będących w potrzebie. – Jest to projekt, który zapewnia uciekinierom nie tylko należne przyjęcie, ale też konkretny program integracji. Europa, która często chce wznosić mury, sądząc, że w ten sposób rozwiąże swoje problemy, powinna spojrzeć na tę synergię państwa, Kościoła i społeczeństwa obywatelskiego jako na wzór do naśladowania – dodał włoski historyk.

Wśród pięciuset uchodźców, którzy w najbliższym czasie dotrą do Włoch z Etiopii, są obywatele Erytrei, Somalii i Sudanu Południowego, czyli krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, gdzie panują prześladowania i głód.

Źródło: KAI/RV

RoM

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92936 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]