Leonardo Boff: Watykan dopuści żonatych mężczyzn do święceń kapłańskich. Na razie „na próbę”

Aktualizacja: 2016-12-31 12:25 pm

Brazylijski teolog wyzwolenia jest przekonany, że Stolica Apostolska dopuści wkrótce żonatych mężczyzn do święceń kapłańskich. Papieża prosić mają o to między innymi biskupi z Brazylii, widząc w takim kroku jedyną możliwość usprawnienia pracy duszpasterskiej.

Jak twierdzi Leonardo Boff, brazylijski teolog wyzwolenia i znany krytyk kard. Józefa Ratzingera, Watykan dopuści wkrótce możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn na księży. O taką zgodę mają prosić Ojca Świętego biskupi z Brazylii. Boff w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Kölner Stadt-Anzeiger” twierdzi, że otrzymał z otoczenia papieża sygnały świadczące, iż Watykan przychyli się do tej prośby.

Teolog sądzi, że Watykan wyda zgodę ograniczoną czasowo, chcąc najpierw wypróbować skutki takiej zmiany. Według Boffa ewentualna pozytywna odpowiedź Stolicy Apostolskiej na prośbę brazylijskich biskupów „byłaby impulsem do poluzowania celibatu” w epoce obserwowalnego na całym świecie poważnego kryzysu powołań.

Boff w 1992 roku porzucił habit franciszkański i stan kapłański. Pomimo tego, jak mówi w rozmowie z cytowanym dziennikiem, wciąż sprawował funkcje kapłańskie za wyraźną zgodą brazylijskiego episkopatu. – Jak dotąd żaden biskup, którego znam, tego nie kwestionował ani nie zakazał. Biskupi wręcz się cieszą i mówią mi: „Lud ma prawo do Eucharystii. Rób to więc spokojnie dalej! – podkreśla.

Teolog uważa też, że Ojciec Święty zrehabilitował teologię wyzwolenia, potępioną przez św. Jana Pawła II i kard. Józefa Ratzingera. – Franciszek jest jednym z nas. Uczynił z teologii wyzwolenia dobro wspólne Kościoła, rozpowszechnił ją – mówi Boff, wskazując na troskę papieża o „udręczone stworzenie”.

Leonardo Boff jest obecnie emerytowanym profesorem etyki, filozofii, religii i ekologii na Państwowym Uniwersytecie Rio de Janeiro.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92585 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]