Izrael: krnąbrni mężowie, którzy nie zgodzą się na rozwód mają trafiać do więzienia

Aktualizacja: 2016-11-16 11:30 am

Mężowie, którzy nie udzielą rozwodu religijnego swoim żonom w Izraelu mają być nękani i ścigani przez prokuraturę. Grozić im będzie nawet kara więzienia. Ministerstwo Sprawiedliwości właśnie wydało rozporządzenie, które nie tylko upoważnia, ale nawet zobowiązuje prokuratorów do surowego karania niepokornych mężów.

Prokurator Shai Nitzan wydał dyrektywę, pozwalającą sądom cywilnym ścigać i karać krnąbrnych mężów – donosi „Times of Israel”. Stare prawo żydowskie stanowi, że tylko mąż formalnie może zadecydować o rozwodzie.

W Izraelu, gdzie wszystkie rozwody są przedmiotem prawa religijnego, tysiące kobiet, które chciały się rozwieść – jak tłumaczyła – jest zawieszonych w próżni prawnej ze względu na mężów, którzy odmawiają udzielenia rozwodu.

Dekret ma tę sytuację zmienić. Mężowie, którzy odmówią udzielenia zgody na rozwód nawet po tym, jak taką decyzję podejmie sąd rabiniczny, będą ścigani przez prokuratorów sądów cywilnych

Obecnie w Izraelu w sytuacji „zawieszenia w próżni prawnej” znajduje się 131 kobiet – podał ostatnio dyrektor sądów rabinicznych, Shimon Yaakobi. Według szacunków rządu, kobiet takich jest tysiące. Liczba 131 odnosi się jedynie do żon, które już uzyskały zgodę na rozwód sędziów rabinicznych. Aliza Gellis, szef centrum Isha Yad L’, które świadczy usługi prawne związane z rozwodami twierdzi, że co roku przyjmuje 6 tys. wniosków od kobiet, chcących „odejść” od mężów.

– W przypadkach, w których sądy rabiniczne wydadzą nakaz, wymagający od męża wydania zgody na rozwód, a ten nie udzieli rozwodu, możemy teraz rozważyć wszczęcie dochodzenia przeciwko niemu i postawić go przed sądem cywilnym za ignorowanie porządku prawnego, zgodnie z artykułem 287 kodeksu karnego – tłumaczył Nitzan. Dodała, że prokurator będzie mógł domagać się od sądu dotkliwej kary pozbawienia wolności na pewien czas.

Nitzan uznał, że „krnąbrni mężowie” odmawiający udzielenia rozwodu religijnego „łamią prawa podstawowe kobiet, w tym prawo do ponownego zawarcia małżeństwa i prawo do posiadania dziecka bez napiętnowania go jako mamzer”. Mamzer w judaizmie oznacza dziecko narodzone z cudzołożnego lub kazirodczego związku.

Sądy rabiniczne, by zmusić mężów do rozwodu odbierają prawo jazdy, wydają zakaz podróży zagranicę lub blokują konta bankowe. Kobieta, która chce się rozwieść, ale mąż nie zgadza się na rozwód, może stracić władzę rodzicielską i może zostać zobowiązana do płacenia alimentów na rzecz męża.

Źródło: timesofisrael.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-11-16)

CZYTAJ:

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91399 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]