Niemiecka policja przyznaje: przestępczość znacząco wzrosła. Czyżby „ubogacenie kulturowe”?

Aktualizacja: 2016-11-13 3:30 pm

Niemiecka policja odnotowała w 2015 roku łącznie 436 387 wypadków złamania prawa. Oznacza to wzrost o ok. 100 tysięcy przypadków (31, 6 proc.). Statystyki nie opisują jednak całego problemu.

Znaczący jest przede wszystkim wzrost liczby kradzieży kieszonkowych. Odnotowano łącznie 57 146 przypadków takich kradzieży, a zatem wzrost 11,9 proc. „Sprawcy pochodzili przede wszystkim z Afryki Północnej, Rumunii lub Bośni i Hercegowiny, byli zorganizowani w bandy” – można przeczytać w policyjnym raporcie. Bardzo słaba jest wykrywalność tych przestępstw. Spośród wszystkich tych przypadków udało się schwytać sprawców jedynie 1536 kradzieży. Większość kradzieży kieszonkowych – ponad 44 tysiące – dokonano na dworcach lub w pociągach. Złodzieje działają najczęściej według sprawdzonej taktyki: jeden z nich odciąga uwagę ofiary, na przykład prosząc o pomoc w przeniesieniu bagażu, drugi w tym czasie kradnie.

O 9,9 proc. wzrosła też liczba włamań – do 167 tysięcy przypadków w całym kraju. Tu wykrywalność jest nieco wyższa, ale wciąż bardzo słaba – to tylko 15,2 proc. przypadków. Sprawcy to przede wszystkim imigranci, w dużej mierze z krajów Europy Południowo-Wschodniej. Nękają najbardziej Nadrenię Północną-Westfalię, mogąc łatwo uciekać z tego landu do Belgii lub Holandii.

Największy wzrost dotyczy naruszeń prawa pobytu i praw azylowych. Tu policja odnotowała 171 477 przypadków, co oznacza wzrost o 147 proc.

W grę nie wchodzą oczywiście przypadki nielegalnego przekraczania granicy – takich było bowiem aż 865 374 (rok wcześniej było ich 57 tysięcy).

Jak mówi szef niemieckiej policji Dieter Romann, w 2015 roku funkcjonariusze byli „krańcowo obciążeni”. Bardzo wiele problemów sprawiło też zagrożenie terrorystyczne. Przykładowo tylko w związku z zamachami w Paryżu skontrolowano w Niemczech 412 tysiące osób, w co zaangażowane musiało być 24 500 policjantów. Dochodzi do tego kilka ataków terrorystycznych w samych Niemczech, jak i skuteczne zapobieżenie wielu kolejnym.

Statystyki nie opisują jednak dokładnie całej sytuacji. Przykładowo mnożą się przypadki werbalnego i fizycznego molestowania seksualnego Niemek przez imigrantów, o czym ofiary jednak często w ogóle nie informują, w dużej mierze ulegając klimatowi politycznej poprawności.

Pach

Źródła: jungefreiheit.de, welt.de

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91309 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]