Papież-emeryt Benedykt XVI w swoim ostatnim wywiadzie chwali Putina

Aktualizacja: 2016-09-11 2:06 pm

Wywiad-rzeka jakiego udzielił Benedykt XVI ma być ostatnią pisaną wypowiedzią publiczną papieża-emeryta.

Jest to pierwsza duża wypowiedź Benedykta XVI od swojej abdykacji trzy i pół roku temu. Najważniejszym dla wielu komentatorów stwierdzeniem w wywiadzie-rzece było wyjaśnienie przyczyn abdykacji papieża. Benedykt odrzucił wszelkie hipotezy o “ucieczce” czy spisku i intrygach w łonie Kościoła. Stwierdził, że nie żałuje swojej decyzji, a była ona podyktowana przyczynami zdrowotnymi.

Papież-emeryt powiedział : “Jestem wdzięczny Bogu za to, że nie ciąży na mnie odpowiedzialność, której nie mogłem już udźwignąć; że jestem wolny, że codziennie mogę kroczyć pokornie wraz z Nim własną drogą“. Papież przyznał, że decyzję o rezygnacji z urzędu podjął latem 2012 roku, kiedy stanął przed perspektywą kolejnej podróży transatlantyckiej: “Stwierdziłem, że podróż do Meksyku i na Kubę kosztowała mnie sporo wysiłku. Także orzeczenie lekarza brzmiało: nie wolno mi już wybierać się za Atlantyk. Zgodnie z harmonogramem Światowe Dni Młodzieży wypadały w Rio de Janeiro dopiero w 2014 roku, ale ze względu na mistrzostwa świata w piłce nożnej przełożono je o rok wcześniej. Stało się dla mnie oczywiste, że muszę się wycofać w takim terminie, żeby następca miał czas na przygotowanie” –

W rozmowie pojawił się również temat prawosławia i Rosji. Benedykt XVI pozytywnie wypowiedział się o patriarsze Moskwy i całej Rusi Cyrylu, z którym spotykał się, gdy w Cerkwi pełnił on funkcję szefa dyplomacji: “Znakomicie się nam rozmawiało. Ma on w sobie coś z natury rosyjskiego chłopa, co bardzo mnie ujęło“. Ciągnąc tematy rosyjski Benedykt XVI nazwał prezydenta Władimira Putina “realistą“, który “dostrzega, jak mocno pogrążyła Rosję degradacja moralności“. Uznał go za “patriotę chcącego przywrócić krajowi status mocarstwa“.

kresy.pl / wp.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89668 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]