Aktualizacja strony została wstrzymana

Kardynał Parolin: kiedyś moje miejsce zajmie kobieta

Watykański Sekretarz Stanu, jeden z bliskich doradców papieża Franciszka, kardynał Pietro Parolin stwierdził, że kiedyś jego miejsce może zając kobieta.

Kobieta może zostać Sekretarzem Stanu, ponieważ funkcja Sekretarza Stanu ewidentnie nie jest związana z pełnieniem sakramentów i kapłaństwem – wyjaśnił kard. Parolin podczas krótkiej konferencji prasowej. Duchowny dodał, że „sam Pan Jezus ukaże, jak daleko można posunąć się, otwierając niektóre urzędy kościelne dla kobiet”.

Kardynał wygłosił te uwagi podczas prezentacji odnowionego magazynu dla kobiet, ukazującego się pod patronatem watykańskiej gazety „L’Osservatore Romano.”

W swojej obecnej formie, urząd Sekretarza Stanu pochodzi z początku XVI wieku, kiedy papieże potrzebowali kogoś do obsługi misji dyplomatycznych. Z biegiem lat funkcja ta rozrosła się i obecnie jest to najważniejsze stanowisko administracyjne Stolicy Apostolskiej, odpowiedzialne nie tylko za politykę zagraniczną, ale także za wewnętrzny porządek w Kościele.

Wielu teologów i kanonistów uważa, że kobieta nigdy nie będzie mogła być Sekretarzem Stanu, ponieważ jest to urząd sprawowany w imieniu Papieża i może na nim zasiadać wyłącznie osoba wyświęcona na duchownego.

Komentarz kadynała Parolina wpisuje się jednak w to, co głosi Franciszek, który chce, by kobiety miały „większą rolę w katolicyzmie,” w tym by brały większy udział w „ważnych decyzjach, gdzie sprawowana jest władza Kościoła”. Papież w tym roku – po raz pierwszy w historii – chcąc podkreślić rolę kobiet w Kościele demonstracyjnie umył i ucałował stopy kobiet podczas Wielkiego Czwartku w ośrodku dla uchodźców w Castelnuovo di Porto niedaleko Rzymu.

Odnosząc się do ilustrowanego magazynu dla kobiet pt. „Women, Church, World,” wydawanego pod patronatem watykańskiej gazety, kard. Parolin stwierdził, że „miesięcznik nie tylko wzmacnia obecność kobiet w Kościele, ale także otwiera drogę do nowego i pozytywnego nawyku”. Dodał, że chodzi o nawyk „słuchania kobiet,” które „mają wiele do powiedzenia w różnych kwestiach i inicjatywach.”

Hierarcha jest zwolennikiem włączania kobiet do działalności kościelnej – poza kapłaństwem. Zaznaczył, że aby to było możliwe konieczne jest „pokonanie pewnych postaw szowinistycznych w Kościele”.

Źródło: cruxnow.com., AS.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-05-06) | http://www.pch24.pl/kardynal-parolin--kiedys-moje-miejsce-zajmie-kobieta,43038,i.html

Skip to content