Warszawa: „Inny” w żydowskiej i katolickiej tradycji

Aktualizacja: 2016-04-5 1:42 pm

W Warszawie trwa międzynarodowa konferencja zatytułowana: „Inny w żydowskiej i katolickiej tradycji: uchodźcy w obecnym świecie”. Po raz pierwszy w naszym kraju spotykają się przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych, Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem oraz Międzynarodowego Katolicko-Żydowskiego Komitetu Łączności. 

Uczestniczący w wydarzeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wskazał na starotestamentowy nakaz pomocy bliźniemu i przykazanie: „Miłuj bliźniego jak siebie samego”. „Pokój i wspólne życie, współistnienie nigdy nie będą proste, bo zawsze znajdzie się coś lub ktoś, kto pokój odrzuci lub zechce go zburzyć. Dlatego ostatni papieże, począwszy od bł. Pawła VI, tak bardzo angażowali się i angażują w rozwijanie dialogu międzyreligijnego, szczególnie chrześcijan i Żydów. Oprócz nauczania, w tych pontyfikatach było wiele wymownych gestów otwartości i przyjaźni dla «innego»” – zauważył metropolita poznański. 

W czasie inauguracji obrad dyplomy i medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata otrzymały pośmiertnie: s. Celina Kędzierska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Józefa Zychora i Zenobia Owczarowa.

R. Łączny, KAI/ rv

Za: Radio Watykańskie (05/04/2016)

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86879 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]