Watykan zmienił protokół. Katoliccy prezydenci w nieformalnych związkach jak prawowici małżonkowie

Aktualizacja: 2016-03-4 10:09 am

Watykański Sekretariat Stanu – na wyraźne polecenie papieża Franciszka – zmienił protokół dyplomatyczny dotyczacy przyjmowania głów państwa przez Ojca Świętego. Nowy ceremoniał, zastosowany po raz pierwszy podczas audiencji papieża z prezydentem Argentyny Mauricio Macri, zezwala na oficjalne witanie katolickiego prezydenta wraz z partnerem z nieformalnego związku. Dotychczas partner lub partnerka prezydenta byli przyjmowani oddzielnie.

Zmieniony protokół zastosowano podczas ostatniej wizyty nowego prezydenta Argentyny w Watykanie – Mauricio Macri. Od teraz, katolickie głowy państwa pozostające w nieregularnych związkach małżeńskich, będą mogły oficjalnie spotkać się z papieżem, towarzysząc swoim partnerom i uczestnicząc w oficjalnych sesjach zdjęciowych z Ojcem Świętym.

Wcześniej był to przywilej zarezerwowany wyłącznie dla prawowitych małżonków. Partner lub partnerka głowy państwa np. z tzw. drugiego małżeństwa, musieli czekać w osobnym pomieszczeniu. Papież witał się z nimi na samym końcu i bez rozgłosu publicznego.

O zmianie protokołu dyplomatycznego poinformowała jako pierwsza argentyńska dziennikarka Elisabetta Piqué, publikując artykuł w dzienniku „La Nación.” Sekretariat watykański jednak potwierdził te doniesienia. W rozmowie z „Vatican Insider” przedstawiciel Biura Prasowego Watykanu poinformował, że niedawna zmiana ma zastosowanie wobec wszystkich katolickich głów państw, które udadzą się z oficjalną wizytą do Watykanu.

Według tradycyjnego protokołu, Watykan wymagał w przypadku katolickich głów państw, które są „duchowymi dziećmi Kościoła,” by pozostawały one w „regularnych związkach” zgodnie z prawem kanonicznym. Nowy prezydent Argentyny Mauricio Macri i jego tzw. trzecia żona Juliana Awada, byli pierwszymi, którzy doświadczyli zmiany etykiety. Franciszek rozważał zmianę protokołu po tym, jak dwa lata temu jeden z latynoskich prezydentów, który przybył do Watykanu z oficjalną wizytą wraz z partnerką po tzw. ślubie cywilnym. Jego partnerka nie mogła uczestniczyć w oficjalnym spotkaniu. Czekała w oddzielnym pomieszczeniu.

17 lutego, podczas powrotu z Meksyku, Franciszek w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że pary żyjące w nowych związkach – zgodnie z zaleceniami Synodu o Rodzinie – powinny być ponownie zintegrowane z Kościołem. Franciszek uważa, iż nie należy ich dyskryminować, tylko wciągać w życie Kościoła.

Źródło: lastampa.it

AS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86257 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]