Watykan zmienił protokół. Katoliccy prezydenci w nieformalnych związkach jak prawowici małżonkowie

Watykański Sekretariat Stanu – na wyraźne polecenie papieża Franciszka – zmienił protokół dyplomatyczny dotyczacy przyjmowania głów państwa przez Ojca Świętego. Nowy ceremoniał, zastosowany po raz pierwszy podczas audiencji papieża z prezydentem Argentyny Mauricio Macri, zezwala na oficjalne witanie katolickiego prezydenta wraz z partnerem z nieformalnego związku. Dotychczas partner lub partnerka prezydenta byli przyjmowani oddzielnie.

Zmieniony protokół zastosowano podczas ostatniej wizyty nowego prezydenta Argentyny w Watykanie – Mauricio Macri. Od teraz, katolickie głowy państwa pozostające w nieregularnych związkach małżeńskich, będą mogły oficjalnie spotkać się z papieżem, towarzysząc swoim partnerom i uczestnicząc w oficjalnych sesjach zdjęciowych z Ojcem Świętym.

Wcześniej był to przywilej zarezerwowany wyłącznie dla prawowitych małżonków. Partner lub partnerka głowy państwa np. z tzw. drugiego małżeństwa, musieli czekać w osobnym pomieszczeniu. Papież witał się z nimi na samym końcu i bez rozgłosu publicznego.

O zmianie protokołu dyplomatycznego poinformowała jako pierwsza argentyńska dziennikarka Elisabetta Piqué, publikując artykuł w dzienniku „La Nación.” Sekretariat watykański jednak potwierdził te doniesienia. W rozmowie z „Vatican Insider” przedstawiciel Biura Prasowego Watykanu poinformował, że niedawna zmiana ma zastosowanie wobec wszystkich katolickich głów państw, które udadzą się z oficjalną wizytą do Watykanu.

Według tradycyjnego protokołu, Watykan wymagał w przypadku katolickich głów państw, które są „duchowymi dziećmi Kościoła,” by pozostawały one w „regularnych związkach” zgodnie z prawem kanonicznym. Nowy prezydent Argentyny Mauricio Macri i jego tzw. trzecia żona Juliana Awada, byli pierwszymi, którzy doświadczyli zmiany etykiety. Franciszek rozważał zmianę protokołu po tym, jak dwa lata temu jeden z latynoskich prezydentów, który przybył do Watykanu z oficjalną wizytą wraz z partnerką po tzw. ślubie cywilnym. Jego partnerka nie mogła uczestniczyć w oficjalnym spotkaniu. Czekała w oddzielnym pomieszczeniu.

17 lutego, podczas powrotu z Meksyku, Franciszek w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że pary żyjące w nowych związkach – zgodnie z zaleceniami Synodu o Rodzinie – powinny być ponownie zintegrowane z Kościołem. Franciszek uważa, iż nie należy ich dyskryminować, tylko wciągać w życie Kościoła.

Źródło: lastampa.it

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-03-04) | http://www.pch24.pl/watykan-zmienil-protokol--katoliccy-prezydenci-w-nieformalnych-zwiazkach-jak-prawowici-malzonkowie-,41609,i.html

Skip to content