Kościół ma być bardziej synodalny. Papież zabiera się za reformy

Aktualizacja: 2016-01-3 3:06 pm

Stolica Apostolska zastanawia się nad konkretnymi formami wprowadzenia w Kościele większej synodalności. Chodzi o nadanie lokalnym episkopatom większych kompetencji, o czym mówił niedawno papież Franciszek.

Sekretariat Synodu Biskupów zwołuje na luty seminarium poświęcone problemowi synodalności Kościoła, w którym udział wezmą specjaliści z zakresu prawa kościelnego i eklezjologii. O planach poinformował w rozmowie z „L’Osservatore Romano” kard. Lorenzo Baldisseri. Seminarium ma służyć pogłębieniu rozumienia synodalności Kościoła i wspomóc rozwój badań w tym zakresie.

W trakcie ostatniej sesji Synodu Biskupów odbyły się obchody 50. rocznicy powołania tej instytucji do życia. Z tej okazji papież Franciszek podkreślił, że w całym życiu Kościoła należy silniej urzeczywistnić zasadę synodalności. Uzasadnił to wskazując na dokumenty II Soboru Watykańskiego i pisma Jana Chryzostoma, według którego „Kościół i Synod są synonimami”.

Kard. Baldisseri ujawnił, że Watykan pracuje nad reformą „Ordo Synodi Episcoporum” regulującego pracę zwyczajnego Synodu Biskupów. Lutowe seminarium ma być w tych pracach dodatkową pomocą.

Źródła: katholisch.de, „L’Osservatore Romano”

pach

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85016 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]