Kard. Schoenborn: Polska, Węgry, Czechy i Słowacja są „zaślepione szkodliwą propagandą”

Wiedeński kardynał Christoph Schönborn, jedna z najbardziej wpływowych postaci niemieckojęzycznego Kościoła, zwrócił się z ostrą krytyką przeciwko tym krajom Europy Środkowo-Wschodniej, które nie chcą akceptować narzucanych im przez Komisję Europejską kwot tzw. uchodźców.

W ocenie purpurata stanowi to nie tylko pogwałcenie solidarności europejskiej, ale przede wszystkim wykroczenie przeciwko chrześcijańskiej miłości bliźniego. Krytycznie ocenił też rolę przynajmniej niektórych biskupów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, którzy popierają niechętną imigrantom politykę ich rządów. Taką opinię kardynał Christoph Schönborn przedstawił w rozmowie ze słowackim tygodnikiem „Tyzden” (Tydzień).

Schönborn powiedział, że w obliczu poszukiwania schronienia przez świętą rodzinę w Betlejem, jej ucieczki do Egiptu i niewoli babilońskiej Żydów, „pomoc uchodźcom jest w żydowsko-chrześcijańskiej tradycji czymś elementarnym”. Pamięć o tym „jest obecna w wielu europejskich krajach, w których osłabła wiara chrześcijańska”. Jest tak na przykład w Austrii, „gdzie wielu ludzi z zeświecczonego społeczeństwa, którzy rzadko myślą o sobie jako o chrześcijanach, nie zapomniało o swoim wielkim obowiązku wobec uchodźców”.

Purpurat uznał, że zachowanie Polski, Węgier, Czech i Słowacji, które chcą przyjmować niewielu imigrantów, a – przynajmniej niektóre z nich – tylko chrześcijan, jest „naprawdę smutne”. Sam kardynał pochodzi z Czechosłowacji i „wstydzi się takiego zachowania”. Jest ponadto „okropne, że [kraje te bazują] na tak zwanych argumentach chrześcijańskich” – stwierdził arcybiskup Wiednia.

Kardynał dodał, że jest rozczarowany zachowaniem czterech wymienionych państw. Przeszły one przez wiele cierpienia, teraz jednak mają być „zaślepione przez szkodliwą propagandę”. Jest to „skandal”, a powoływanie się przy tym na wartości chrześcijańskie jest – według liberalnego hierarchy – „śmieszne”. Kardynał powiedział, że niepodważalne jest „bohaterstwo walki o wolność i godność człowieka”, jakie Węgrzy zaprezentowali w roku 1956, Czechosłowacy w 1968, a Polacy w 1981. – Tymczasem teraz wszystko to wydaje się być zapomniane. Nie mogę tego pojąć  – stwierdził.

Kardynał odwołał się też do wezwania papieża Franciszka, by każda parafia Europy przyjęła przynajmniej jednego uchodźcę. Niechęć wschodnioeuropejskich katolików do wcielenia w życie słów papieża stanowi dla Schönborna „szok, prawdziwy szok”. A przecież także zwykła zdroworozsądkowa kalkulacja wskazuje, że Europa „potrzebuje milionów imigrantów, by podtrzymać swój styl życia”.

Kardynał zwrócił się też przeciwko wzrastającym – zwłaszcza na Słowacji – sympatiom względem Rosji. Powiedział, że kręgi słowianofilskie już przed rokiem 1917 przedstawiały Rosję jako „ostoję i przystań wartości chrześcijańskich”, a Zachód jako dekadencki korzeń wszelkiego zła. Jest to według kardynała ideologia, na którą znakomitym lekarstwem jest „spojrzenie na realia”.

Źródło: kathpress.co.at

pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-12-19)

Wybrane komentarze Internautów ze strony źródłowej:

polny wolak
Jakoś mam w nosie, co plecie ten szaleniec Schoenborn. Katolikiem to on nie jest już dawno, o ile w ogóle kiedykolwiek nim był, chrześcijaninem też nie. Cóż mnie obchodzą chore wywody jakiegoś nawiedzonego sekciarza? Schoenborn, odczep się od Polaków, zajmij się sobą, biedny człowieku, bo marnie z tobą.

stoLica
„Niepodobne, żeby nie przyszły zgorszenia, ale biada tym, przez które one przychodzą” Hierarchowie z zachodu w większości są już politpoprawnymi, pożytecznymi idiotami, którzy nie bronią wiary i moralności, ale to co czego od nich rządają liberalne media i rządy. VADE RETRO SATANA!

Grzesiek
Nie zaprasza się gości, którzy szkodzą domownikom. 1 Tm 5:8 „A jeśli kto nie dba o swoich, a zwłaszcza o domowników, wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego.”

ikk
Przecież polscy biskupi mówią dokładnie to samo – Abp.Polak i Gądecki.

falcon777pl
Bidny panie kard, bo biskupem czy nawet bratem zakonnym jest się z przekonania serca, co my nazywam powołaniem do służby Bożej. Niech nasz Pan Jezus który umarł za nas wszystkich rozum raczy ci przywrocić bo d.pa będzie grillowana w piekle. No ale wy w piekło nie wierzycie, a jak mówi nasza św. s. Faustyna właśnie najwięcej jest tam takich dusz którzy w piekło na ziemi nie wierzyli….Ciekawe CSSM

swoje zrobiliśmy
Myśmy swoją kwotę uchodźców przyjęli nie czekając na przydziały z UE, i to tych prawdziwych, dla których Polska była pierwszym krajem. Polska powinna cały czas podawać jaką ilość uchodźców przyjęła z Ukrainy.

hcot
Przeciez to nie jest żaden duchowny,tylko najzwyklejszy w świecie heretyk i apostata. Jak większość tych”księży” i „biskupów”. Oby Bog im rozum wrócić raczyl.

kompromitacja
Te słowa: „Europa ?potrzebuje milionów imigrantów, by podtrzymać swój styl życia?”, to jest kompromitacja. Biskup jest od polityki? Takie lewackie aprioryzmy doprowadziły do upadku wiary. Na zachodzie jest po chrześcijaństwie, to już fakt dokonany, a Szynborn jest na to czytelnym dowodem. On jest po prostu tubą lewactwa i wrogiem wiary. A już mowa o „żydowsko-chrześcijańskiej tradycji” jest herezją. Żydzi zawsze byli, są i będą wrogami chrześcijaństwa. I słowa nie zmienią faktów, bo cywilizacja chrześcijańska ma na celu dobro człowieka, a cywilizacja żydowska ma na celu dobro wybranej kasty, której interesów broni przy użyciu prawa.

Stefan
Panie (kardynale) Schoenborn sami jesteście przedstawicielami modernizmu i ideologii gender oraz multi-kulti. Trzymcie swoje heretyckie łapy precz od przedmurza chrześcijaństwa! Chceie, to prowadźcie siebie i swoich ku wiecznej zagładzie, ale wara wam tych którrzy pragną pozostac wierni wierze katolickiej i apostolskiej.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content