Popierali Komorowskiego i uzyskiwali doktoraty niezgodnie z prawem. Wydział ASP poniesie konsekwencje

Aktualizacja: 2015-12-7 11:59 am

W wyniku kontroli Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie utracił prawo nadawania tytułu doktora habilitowanego i doktora sztuk plastycznych. Chociaż oficjalnym powodem decyzji były nieprawidłowości formalne, to tytuły naukowe straciły osoby otwarcie popierające poprzednią ekipę rządzącą.

Reżyser Dariusz Zawiślak, absolwent warszawskiej ASP, nagłośnił sprawę licznych nieprawidłowości i błędów formalnych ze strony artystyczne uczelni. Jego zdaniem media przemilczały problem i wyniki kontroli Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów z lat 2012-15, będące miażdżącymi dla władz Wydziału Sztuki Mediów. Zawiślakowi odrzucono pracę doktorską, gdy tymczasem inne tytuły przyznano z naruszeniem obowiązującego prawa.

Wydział stracił prawo do nadawania stopni naukowych: doktora habilitowanego oraz doktora sztuk plastycznych. Ponadto Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów nie zatwierdziła doktoratów znanych z mediów osób.

W sprawie Andy Rottenberg, kuratorki Państwowej Galerii Sztuki „Zachęta”, kontrolerzy zwrócili uwagę na współudział promotora i recenzenta doktoratu nad tworzeniem dzieła, mającego być powodem nadania tytułu. Recenzja Krzysztofa Wodiczki, teoretyka sztuki, dotyczyły całokształtu jego twórczości a nie pracy doktorskiej. Ponadto wielkie wątpliwości kontrolerów wzbudziły studia Andrzeja Dudzińskiego, który wbrew regulaminowi w dwa lata uzyskał tytuł licencjata i magistra, a następnie rozpoczął starania o doktorat.

Jak zauważył na Twitterze Marcin Gugulski, rzecznik rządu Jana Olszewskiego, Anda Rottenberg oraz Andrzej Dudziński byli dwa razy w Komitecie Poparcia Bronisława Komorowskiego.

Gdy dłużej się nad tym zastanawiam, to przypominam sobie, że wysłałem również pismo do Ministerstwa Kultury. Dokładnie do pani minister Małgorzaty Omilanowskiej. Tydzień temu okazało się natomiast, że była ona obecna podczas obrony doktorskiej Andy Rottenberg, a dyrektor biura MKiDN nadzorującego uczelnie artystyczne prof. Wiktor Jędrzejec, jest także pracownikiem uczelni – skomentował dla wp.pl polityczne kontrowersje wokół doktoratów na ASP Dariusz Zawiślak. Przyznał, że zamierzał walczyć z nieprawidłowościami i postępowaniem niezgodnym z prawem i początkowo nie zdawał sobie sprawy z powiązanie niedoszłych doktorów z kręgami rządzącej jeszcze niedawno Polską ekipy.

Źródło: wp.pl

MWł

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84435 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]