Puste kościoły Wiednia staną się domami dla imigrantów

Aktualizacja: 2015-09-27 4:03 pm

Z roku na rok w austriackiej stolicy przybywa zapuszczonych i pustych kościołów, zamykanych przez władze miasta. W ostatnim czasie jednak wiele katolickich świątyń, o których istnieniu wiedeńczycy zdążyli już zapomnieć, jest poddawanych błyskawicznym remontom. Zamieszkają w nich… muzułmanie.

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn jest zdania, że w całej Austrii znajdą się tysiące miejsc dla ludności napływającej z południa. Przedstawiciel archidiecezji wiedeńskich Michael Prueller oświadczył, że dach nad głową w remontowanych kościołach znajdzie blisko tysiąc uchodźców.

Przekształcaniem i przydziałem miejsc w przerobionych na mieszkania kościołach zajmować się będzie austriacka Caritas. To Caritas ostatecznie zadecyduje, które rodziny trafią do mieszkań wydzielonych z nieistniejących już kościołów. Prueller dodał także, że podobnie sytuacja wygląda także w całej Dolnej Austrii. W tym regionie do końca września w dawnych kościołach przygotowanych zostanie łącznie 9100 m kw. powierzchni mieszkaniowej.

Toni Feber, ksiądz z najważniejsze austriackiej świątyni, katedry Św. Szczepana, oświadczył, że w zaniedbanych budynkach plebanii ulokuje 10 uchodźców – prawdopodobnie dwie syryjskie rodziny. Biorąc pod uwagę usługi tłumacza, opiekę medyczną i nauczanie, dzienny koszt utrzymania takiego uchodźcy wyniesie 19 euro. Na ten cel austriacki Kościół otrzyma pomoc finansową ze strony Państwowego Funduszu Mieszkaniowego.

Źródło www.kurier.at, www.local.at

ChS

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83505 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]