„Sueddeutsche Zeitung”: Polska nie chce słyszeć niewygodnej prawdy – ona też będzie potrzebować imigrantów

Znany niemiecki dziennik stwierdza, że Polska już wkrótce będzie potrzebowała 100 tys. imigrantów rocznie, by zrównoważyć skutki starzenia się społeczeństwa. Zarzuca również większości polskich mediów, że zamilczają ten temat i krytykuje ich postawę w sprawie kryzysu imigracyjnego.

„Nikt nie chce słyszeć niewygodnej prawdy. Polska nie jest tu wyjątkiem” – stwierdził na łamach weekendowego wydania „SZ” komentator Florian Hassel. Zauważa, że już za pięć lat Europa będzie potrzebować ok. 42 mln nowych mieszkańców. Będzie to konieczne, by „wyrównać” skutki starzenia się społeczeństwa.

Zdaniem Hassela problem ten dotyczy także społeczeństwa Polski, które również coraz szybciej się starzeje. „Już wkrótce kraj ten będzie potrzebował 100 tys. imigrantów rocznie” – stwierdza. Jednocześnie zarzuca zdecydowanej większości polskich mediów, że nie podnoszą tego tematu i nie wykorzystują go w dyskusji nt. migrantów, by przekonać społeczeństwo do ich przyjmowania.

Odniósł się także do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego podczas sejmowej debaty, nazywając jego wypowiedzi w sprawie sytuacji Szwecji „przekłamaniami”, które „odpowiadają wielu Polakom, którzy nie mieli jeszcze doświadczenia z cudzoziemcami spoza własnego kręgu kulturowego”. Hassel uważa, że „kurs PiS-u wspierają liczne konserwatywne media”, wymieniając w tym gronie m.in. dziennik „Rzeczpospolita” i tygodniki „Do Rzeczy” i „Wprost”, który „grzmi przeciwko rzekomemu szantażowi z Brukseli i Berlina”. Wypomina im, że nie wspominają o „milionach Polaków”, którzy w ubiegłych dziesięcioleciach znaleźli schronienie za granicą.

Hassel z drugiej strony docenia postawę „Gazety Wyborczej”, choć jej zdaniem gazeta Adama Michnika poświęca problemowi imigrantów „zbyt mało uwagi”, a także „Newsweeka”, szczególnie zaś jego naczelnego, Tomasza Lisa. Niemiecki komentator podkreśla wypowiedzi Lisa, który w kwestii migrantów boi się „niewierności najważniejszemu chrześcijańskiemu przykazaniu, przykazaniu miłości”, a także to, że uznał on za „szczególnie odrażające” wystąpienia polityków i duchownych, którzy chcą przyjąć jedynie chrześcijańskich uchodźców.

„Sueddeutsche Zeitung” / Dw.de / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (21 wrzesnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/-sueddeutsche-zeitung-polska-nie-chce-slyszec-niewygodnej-prawdy-ona-tez-bedzie-potrzebowac-imigrantow

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content