Edward Pentin obnaża manipulacje wokół ubiegłorocznego synodu

Aktualizacja: 2015-09-19 8:05 pm

Amerykański watykanista Ewdard Pentin opublikował nową książkę pt. „Fałszowanie watykańskiego synodu?” (ang. The Rigging of a Vatican Synod?), poświęconą próbom manipulowania wypowiedziami ojców synodalnych przez progresywnych hierarchów.

Podtytuł książki Pentina brzmi: „Śledztwo w sprawie domniemanej manipulacji nadzwyczajnego synodu na temat rodziny”. Jak pisze Mathias von Gersdorff, autor „szczegółowo pokazuje, jak Sekretariat Synodu, kierowany przez kardynała Lorenzo Baldisseriego, próbował przeforsować własną progresywną agendę w takich klasycznych gorących tematach jak homoseksualizm, Komunia dla rozwodników w nowych związkach, konkubinaty itd.”.

„Przede wszystkim w redakcji dziennych sprawozdań próbowano nadać relacjom takie znaczenie, którego nie było ani w wystąpieniach [ojców synodalnych] ani w grupach roboczych. Z tego powodu doszło do częściowo poważnych sporów podczas synodu” – pisze dalej von Gersdorff.

Pentin zwraca też bardzo wiele uwagi na „smutną rolę niemieckiej delegacji podczas nadzwyczajnego synodu”. Delegacja ta miała „próbować siłą narzucić Kościołowi powszechnemu swoje chore poglądy na temat małżeństwa i seksualności” – wyjaśnia von Gersdorff. Wskazuje, że „szczytowym punktem niemieckiej arogancji” była wypowiedź kardynała Waltera Kaspera, który sugerował, że ojcowie synodalni z Afryki nie powinni w ogóle zabierać głosu. Wypowiedź tę, której kard. Kasper później się wypierał, zarejestrował właśnie Edward Pentin.

W ocenie autora książki należy bardzo uważnie obserwować tegoroczny synod. Pentin, jak pisze von Gersdorff powołując się na wywiad udzielony portalowi „Life Site News”, „liczy się z dalszymi, choć subtelnymi próbami manipulacji ze strony tych, którzy chcą rozmiękczyć naukę o małżeństwie i rodzinie”. Amerykanin podkreśla, że obserwatorzy synodu muszą pozostać niezwykle uważni i nie mogą być naiwni.

źródło: kath.net

pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83425 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]