Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej popiera plan Junckera

Aktualizacja: 2015-09-11 8:35 pm

Prezydium Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wystosowało specjalne oświadczenie dotyczące europejskiej polityki imigracyjnej, w tym tzw. planu Junckera.

„Fala uchodźców napływających do Europy stawia nasze kraje przed ogromnymi wyzwaniami. Sytuacja na południu kontynentu, w krajach do których uchodźcy przybywają, pokazuje, że dotychczasowe rozwiązania nie działają. Jednak problemy te można przezwyciężyć w duchu wspólnej odpowiedzialności i współpracy. Fakt, że niektóre kraje starają się zwolnić z tej odpowiedzialności jest nie do przyjęcia” – napisano w oświadczeniu.

Biskupi przyznali również, że „system z Dublina nie funkcjonuje”. Chodzi tu o konwencję dublińską, według którego uchodźcy powinni ubiegać się o azyl w pierwszym kraju Unii, do którego dotrą. Zaapelowano również o przeciwstawienie się „narastającej wrogości wobec przybyszów”.

Prezydium Komisji Episkopatów wsparło inicjatywę Komisji Europejskiej i jej przewodniczącego Jean-Claude’a Junckera i wynikający z niej system podziału uchodźców.

Kardynał Reinhard Marks, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej odniósł się z kolei do działań władz Węgier, w tym budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Serbią. Zaznaczył, że budowa „ogrodzenia z drutu kolczastego”, czy jakiegokolwiek innego muru, nie jest żadnym rozwiązaniem.

„Nie możemy pozwolić, by ludzie umierali na granicach Europy. Naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest pomagać uchodźcom, niezależnie od ich pochodzenia czy religii, do czego nawołuje Franciszek. Wezwanie Papieża do solidarności z tymi, którzy szukają schronienia i azylu zobowiązuje cały Kościół. Ich los nie może być nam obojętny” – powiedział kard. Marx.

Radiovaticana.va / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83299 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]