Aktualizacja strony została wstrzymana

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej popiera plan Junckera

Prezydium Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wystosowało specjalne oświadczenie dotyczące europejskiej polityki imigracyjnej, w tym tzw. planu Junckera.

„Fala uchodźców napływających do Europy stawia nasze kraje przed ogromnymi wyzwaniami. Sytuacja na południu kontynentu, w krajach do których uchodźcy przybywają, pokazuje, że dotychczasowe rozwiązania nie działają. Jednak problemy te można przezwyciężyć w duchu wspólnej odpowiedzialności i współpracy. Fakt, że niektóre kraje starają się zwolnić z tej odpowiedzialności jest nie do przyjęcia” – napisano w oświadczeniu.

Biskupi przyznali również, że „system z Dublina nie funkcjonuje”. Chodzi tu o konwencję dublińską, według którego uchodźcy powinni ubiegać się o azyl w pierwszym kraju Unii, do którego dotrą. Zaapelowano również o przeciwstawienie się „narastającej wrogości wobec przybyszów”.

Prezydium Komisji Episkopatów wsparło inicjatywę Komisji Europejskiej i jej przewodniczącego Jean-Claude’a Junckera i wynikający z niej system podziału uchodźców.

Kardynał Reinhard Marks, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej odniósł się z kolei do działań władz Węgier, w tym budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Serbią. Zaznaczył, że budowa „ogrodzenia z drutu kolczastego”, czy jakiegokolwiek innego muru, nie jest żadnym rozwiązaniem.

„Nie możemy pozwolić, by ludzie umierali na granicach Europy. Naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest pomagać uchodźcom, niezależnie od ich pochodzenia czy religii, do czego nawołuje Franciszek. Wezwanie Papieża do solidarności z tymi, którzy szukają schronienia i azylu zobowiązuje cały Kościół. Ich los nie może być nam obojętny” – powiedział kard. Marx.

Radiovaticana.va / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (11 wrzesnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/komisja-episkopatow-wspolnoty-europejskiej-popiera-plan-junckera