Kard. Marx o uchodźcach: „Wrogie nastawienie do cudzoziemców i pozostawanie katolikiem jest niemożliwe”

Aktualizacja: 2015-09-8 8:47 pm

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhard Marx uważa, że akty niechęci i przemocy wobec uchodźców w Niemczech to „hańba”. Podkreślił, że to, co się dzieje w kraju jest zdaniem Kościoła katolickiego ohydne.

„Nie można być jednocześnie wrogo nastawionym wobec cudzoziemców i być katolikiem, a hasła podżegające do nienawiści są nie do zaakceptowania” – stwierdził kard. Marx. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Kościół udziela wielorakiej pomocy uchodźcom, w tę pomoc angażuje się wielu wolontariuszy.

Kard. Marx zaapelował, aby ludzie Kościoła nie pozostawali obojętni na osoby głoszące skrajne tezy i przypomniał, że podżeganie jest nieodpowiedzialne. „Istnieje legalna platforma dyskusji w sferze politycznej i oczywiście kościelnej.

Panuje wolność myśli, również wśród katolików. Ale jest także czerwona linia” – podkreślił przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich. Dodał, że jako biskup musi wyraźnie reagować, kiedy ta „czerwona linia” jest przekraczana.

„W stosunku do wszystkich ubiegających się o azyl muszą być jednakowe i jasne przepisy” – uważa kard. Marx. Podkreślił jednocześnie, że Kościół zawsze odnosił się sceptycznie do kategorii „pewnego kraju pochodzenia”. Jest przeciwny temu, żeby działać według zasady odrzucania osób, które przyjechały z powodu biedy i dlatego są mniej warte i muszą zostać odesłane z powrotem. „Ważne jest wypracowanie europejskiej koncepcji, w jaki sposób można przyczynić się do tego, aby te kraje mogły się lepiej rozwijać” – powiedział arcybiskup Monachium, zauważając jednocześnie, że „to nie zwalnia nas z obowiązku pomagania tym krajom”.

Źródło: KAI

KRaj

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83241 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]