Przedstawiciele niemieckiego episkopatu twierdzą, że ich kraj robi za mało dla uchodźców

Przewodniczący niemieckiego episkopatu, kardynał Reinhard Marx oraz arcybiskup Bambergu i dawny profesor prawa kościelnego w Fuldzie, Ludwig Schick wypowiedzieli się w Monachium w sprawie polityki imigracyjnej Niemiec. Duchowni o zwiększoną pomoc dla przybyszów.

Jak wskazał kard. Reinhard Marx, Niemcy nie powinny pozostawać w tyle w sprawie zakwaterowania uchodźców. – Ten, kto przekracza niemiecką ziemię, powinien być traktowany po ludzku i sprawiedliwie – powiedział przewodniczący tamtejszego episkopatu. – Jako chrześcijanie będziemy to popierać – dodał.

Z kolei abp Ludwig Schitz, pełniący w niemieckim episkopacie urząd ds. Kościoła na świecie i będący nazywanym kościelnym „ministrem ds. zagranicznych”, wypowiedział się przeciwko wrogości wobec przybyszów i wezwał do innego niż dotychczas obchodzenia się z uchodźcami. – To hańba, że niemieckie obozy dla uchodźców są podpalane, a przeciwko uchodźcom woła się: obcokrajowcy, precz! – powiedział.

Arcybiskup uznał też, że nie należy mówić o „falach uchodźców” oraz o „masowej imigracji”, mimo że do Niemiec przybywa wyjątkowo wielu uchodźców. – Trzeba jednak zwrócić uwagę, by takie pojęcia nie były używane, tak, by nie wzbudzić w ten sposób strachu, sloganem: „nasz dom jest pełen” – uznał.

Arcybiskup przypomniał, że Niemcy są jednym z najbogatszych państw świata. W porównaniu z biednymi krajami, jak Liban, Jordania, Irak czy Turcja „w Niemczech i tak jest bardzo niewielu uchodźców”.  Hierarcha zauważył, że na całym świecie ponad 60 milionów ludzi to uchodźcy, a tylko około 4 proc. z nich przybyło do Unii Europejskiej. – Możemy przyjąć więcej – i z tym sobie poradzić – stwierdził. Dodał, że Niemcy to „kraj chrześcijański, który musi nieść pomoc wszystkim biednym, cierpiącym i szukającym pomocy”.

Kard. Reinhard Marx stwierdził z kolei, że wobec wszystkich problemów i trudności, jakich doświadcza świat poza Europą, potrzebna jest okazanie „ogromnej solidarności”. Dodał, że chrześcijanie muszą pomagać uchodźcom wzorując się na nauczaniu Pana Jezusa, choćby w związku z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie.

Źródło: katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-08-20) | http://www.pch24.pl/przedstawiciele-niemieckiego-episkopatu-twierdza--ze-ich-kraj-robi-za-malo-dla-uchodzcow,37619,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content