Amerykanie planują intensyfikację lotów zwiadowczych, m.in. nad wschodnią Ukrainą

Departament Obrony USA planuje rozszerzyć loty wykonywane przez bezzałogowe aparaty latające na całym świecie – w tym również na wschodzie Ukrainy. Plany te spotkały się z pozytywną reakcją ukraińskiego sztabu generalnego.

O planach USA poinformował wczoraj dziennik „The Wall Street Journal”. Według źródeł amerykańskiego dziennika, możliwe jest zwiększenie liczby operacji z użyciem dronów nawet do dziewięćdziesięciu dziennie. Cały proces miałby odbywać się stopniowo – zakładany poziom zostałby osiągnięty w ciągu najbliższych czterech lat. Obecnie USA mają wysyłać na misje 61 dronów dziennie. Zbierają one dane wywiadowcze, a także likwidują bojowników. Większość z nich realizują siły powietrzne USA, jednak dodatkowe loty miałyby być w większym stopniu realizowane również przez U.S. Army, Dowództwo Operacji Specjalnych, a także wykonawców rządowych. Według danych Biura Dziennikarstwa Śledczego od 2009 roku amerykańskie drony zabiły prawie pięć tysięcy osób, w tym ponad tysiąc cywilów.

Celem działań USA jest przede wszystkim zapewnienie siłom zbrojnym i agencjom wywiadowczym jak największej ilości danych wywiadowczych w najbardziej zapalnych regionach światach. Dodatkowe loty miałyby dotyczyć Iraku, Syrii, Morza Południowochińskiego, Afryki Północnej, a także Ukrainy. Zwiększeniu ma również ulec liczba operacji uderzeniowych.

Ukraiński sztab generalny odniósł się do tych informacji bardzo pozytywnie, ponieważ dodatkowe loty zwiadowcze miałyby dotyczyć m.in. Donbasu. Zdaniem jego rzecznika, Władysława Selezniowa, pozwoli to na uzyskanie większej ilości informacji także przez stronę ukraińską.

Rferl.org / konflikty.pl / censor.net / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (18 sierpnia 2015)

 


 

USA wysłały do Bułgarii czołgi i artylerię w celu „powstrzymywania Rosji”

Bułgarski pododdział Korpusu Piechoty Morskiej Marynarki Wojennej USA otrzyma na wyposażenie czołgi i artylerię w ramach Inicjatywy Zapewnienia Bezpieczeństwa w Europie (European Reassurance Initiative) – informuje periodyk Military Times.

Według słów rzecznika pododdziału piechoty morskiej USA w Europie kapitana Richarda Ulsha, do Bułgarii zostały wysłane cztery czołgi bojowe Abrams, trzy działa samobieżne oraz sześć lekko opancerzonych bojowych pojazdów terenowych.

W najbliższy weekend sprzęt trafi na poligon szkoleniowy w bułgarskim Nowo Seło, gdzie obecnie stacjonuje około 160 żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA w ramach sześciomiesięcznej rotacji.

„Kolejna rotacja, ogłoszona w czerwcu jako część European Reassurance Initiative (inicjatywy wzmocnienia obecności wojskowej w Europie Środkowo-Wschodniej), jest pierwszą z trzech zaplanowanych w Bułgarii rotacji amerykańskiej piechoty morskiej” ”” dodaje Military Times.

http://pl.sputniknews.com/swiat/20150818/842379.html

Wysłanie czołgów, artylerii i wojska przez Rosję np. na Kubę zostałoby odebrane jako napaść na miłujący pokój USRael… ale po co ja to piszę? Ci co mają w głowie mózg, nie potrzebują nachalnych komentarzy admina. Ci co go nie mają (duża większość Polactwa) i tak nie zrozumieją, o co chodzi.
Admin

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2015-08-18)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content