Watykan: otwarto wystawę o Janie Pawle II i Żydach

Aktualizacja: 2015-08-1 10:33 am

„Wzajemne błogosławieństwo – Papież Jan Paweł II i naród żydowski”. Taki tytuł nosi wystawa, otwarta w tzw. skrzydle Karola Wielkiego przy placu św. Piotra, na lewo od bazyliki. Urządzono ją po raz pierwszy przed dziewięciu laty, czyli w rok po śmierci tego Papieża, na jezuickim uniwersytecie św. Franciszka Ksawerego w Cincinnati w USA. Odtąd obiegła ona już 18 miast Stanów Zjednoczonych, wystawiana w uczelniach i muzeach, także żydowskich. W międzyczasie dodawano do niej nowe materiały, zwłaszcza dotyczące beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II czy wyboru na Stolicę Piotrową mianowanego przez niego kardynałem Jorge Bergoglio. Do Watykanu wystawa dotarła w roku, w którym upływa 50 lat od Deklaracji Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate. Będzie otwarta do połowy września. Wstęp jest wolny. Organizatorzy planują zawieźć ją następnie do Krakowa.

Tytuł „Wzajemne błogosławieństwo” zaczerpnięto z przesłania, które Papież wystosował w kwietniu 1993 r. na 50. rocznicę powstania w getcie warszawskim: „Jest konieczne, byśmy jako chrześcijanie i Żydzi stali się błogosławieństwem dla siebie nawzajem”. Wystawa przebiega kolejne etapy życia Jana Pawła II i współczesnej mu historii. Są tam zdjęcia i wideo, eksponaty, jak piuska i laska, których używał w 2000 r. podczas podróży do Ziemi Świętej, a także rekonstrukcje bramy krakowskiego getta czy fragmentu jerozolimskiego „Muru Płaczu”. W jego szczeliny zwiedzający mogą włożyć kartki z modlitwami, które, jak zapewniają organizatorzy, zostaną zawiezione do prawdziwego Muru w Jerozolimie.

Na wczorajszej prezentacji wystawy był też główny rabin Rzymu. Riccardo Di Segni jest następcą rabina Elio Toaffa, który przyjmował Jana Pawła II w synagodze, co przedstawia transparent prezentujący wystawę. „Ta wystawa służy przypomnieniu aspektu specyficznego, ale wielkiej wagi w dziele tego Papieża. Zmienił on poniekąd bieg historii, mając intuicję znaczenia gestów i przekazywania przesłań w sposób prosty i wymowny. W ten sposób, przechodząc od poziomu teologów, którzy piszą dokumenty, na płaszczyznę ludzi mających wzajemne relacje, ale może z trudnościami, ten Papież przedstawił bardzo ważne przesłanie. Zachowuje się ono w pamięci również jako ikona. Zobaczyć na kolumnadzie placu św. Piotra prezentujący tę wystawę transparent z Papieżem –  to oczywiście normalne – ale ściskającym dłoń rabina – to już nie takie normalne – stanowi, jak się wydaje, wielki znak czasów i nowości tych czasów” – powiedział Di Segni.

ak/ rv

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82688 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]