Ambasador USA na Ukrainie: korupcja większym zagrożeniem niż rosyjskie czołgi

Podczas Wrocław Global Forum 2015, ambasador USA w Kijowie Geoffrey R. Pyatt stwierdził, że korupcja na najwyższym poziomie jest dla Ukrainy większym zagrożeniem niż rosyjskie czołgi. „Ukraińcy to pierwszy naród, który jest gotowy walczyć, czy zginąć pod flagą Unii Europejskiej” – stwierdził dyplomata.

Zdaniem Pyatta tylko sami Ukraińcy mogą poradzić sobie z zagrożeniem w postaci korupcji. Stwierdził również, że Rosja wykorzystała opóźnienia w reformie ukraińskiego sektora energetycznego by zapobiec konkretnym wyborom energetycznym. Udzielił zarazem zdecydowanego poparcia dla reform wprowadzanych przez ukraińskie władze w obszarach gospodarki czy w sektorze bezpieczeństwa. Jako najważniejsze określił kwestie decentralizacji i reform konstytucyjnych.

„Nie możemy pozwolić, by Ukraina przegrała, bo tu chodzi o model demokracji w stylu europejskim. Ukraińcy to pierwszy naród, który jest gotowy walczyć, czy zginąć pod flagą Unii Europejskiej” – powiedział dyplomata.

Panel „Ukraina: reformy w czasie wojny?” zakończył tegoroczne, szóste z kolei Wrocław Global Forum.

W panelu wziął udział także minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Aivaras Abromavićius. Podkreślił, że reformy są doceniane przez ekspertów zagranicznych, a także przez kraje, która wspierają finansowo zmiany. “O 400 proc. podnieśliśmy cenę gazu, ale przejrzysta jest dotacja dla osób biednych i aż 12 mln Ukraińców ją otrzymuje” – stwierdził minister. Podkreślił również trwającą deregulację i liberalizację rynku gospodarczego.

Abromavićius przyznał, że choć upadło 49 ze 180 banków, to wprowadzane w prawie zmiany mają zwiększyć stabilność sektora bankowego. Jego zdaniem niezbędne jest wprowadzenie do administracji publicznej nowych ludzi z sektora prywatnego.

Z kolei były minister gospodarki Pawło Szeremeta stwierdził, że konieczna jest zmiana mentalności ukraińskiego społeczeństwa, które może okazać się niecierpliwe. „Negatywny scenariusz może być podobny do greckiego: ludzie, nie widząc efektów reform, opowiedzą się za ugrupowaniami populistycznymi” – powiedział Szeremeta.

Ukrinform.ua / wyborcza.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (15 czerwca 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ambasador-usa-na-ukrainie-korupcja-wiekszym-zagrozeniem-niz-rosyjskie-czolgi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content