Aktualizacja strony została wstrzymana

Franciszek wezwał Irlandczyków do głosowania na NIE w referendum

Źartowaliśmy. Nie wezwał. Przecież jest bardzo zajęty. Pisze kolejną encyklikę. Tym razem o środowisku naturalnym, recyklingu, dziurze ozonowej, kwaśnych deszczach i zgniataniu puszek po napojach.

Napisał Dextimus dnia 24.5.15

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (24 maja 2015)


Biskupi Irlandii: Referendum o małżeństwach homoseksualnych

„Liczni z tych, którzy głosowali «tak» dla małżeństw homoseksualnych, są produktem naszych szkół katolickich, do których uczęszczali nawet po 12 lat” – tak podsumował piątkowe referendum na temat uznania przez państwo związków homoseksualnych metropolita Dublina. Spośród około 2 mln głosujących ponad 60% opowiedziało się za zmianą definicji małżeństwa w konstytucji Irlandii. Komentując wielkie poparcie wśród młodych Irlandczyków dla akceptacji homoseksualizmu abp Diarmuid Martin zadał retoryczne pytanie: „Czyżbyśmy się tak bardzo oddalili od młodych?”. Wielu obserwatorów podkreśla, że na tak wielkie i szybkie zmiany światopoglądowe wśród Irlandczyków wielki wpływ miały skandale pedofilskie w tamtejszym Kościele.

Pośród komentarzy wokół tej decyzji wiele głosów interpretuje ją jako jasne opowiedzenie się społeczeństwa irlandzkiego przeciw swojej dotychczasowej tożsamości opartej na moralności katolickiej. Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin w komentarzu dla publicznej telewizji stwierdził m.in., że ten wynik oznacza dla Kościoła weryfikację jego sposobu komunikowania się ze społeczeństwem i potrzebę prezentacji wartości w taki sposób, aby były one zrozumiałe dla współczesnego człowieka. Wielu biskupów zabierało głos przed referendum, jednak Konferencja Episkopatu Irlandii jak dotąd nie opublikowała żadnego oficjalnego stanowiska w odpowiedzi na sobotni wynik. Już jednak w zeszłym roku biskupi zapowiedzieli, że w przypadku zmiany konstytucyjnej definicji małżeństwa zlikwidują śluby konkordatowe zawierane w świątyniach.

B. Parys SVD, Dublin, dw/rv 

Za: Radio Watykańskie (25/05/2015)

Skip to content