Aktualizacja strony została wstrzymana

Bank Watykański odbudowuje pozycję. Wkrótce umowa z rządem Włoch

Dobiegają końca negocjacje pomiędzy Stolicą Apostolską a rządem Republiki Włoskiej w kwestii umowy kończącej spory prawno-finansowe, wynikłe na gruncie działalności Instytutu Dzieł Religijnych w Watykanie. Ta instytucja finansowa, nazywana potocznie Bankiem Watykańskim, zmaga się z postępowaniami prowadzonymi przez włoską prokuraturę w sprawie zarzutów dotyczących uchylania się od zapłaty części podatków.

Watykańscy urzędnicy potwierdzili, iż porozumienie z włoskim rządem jest już bliskie, a całą sprawę nadzoruje papież Franciszek. Podobne sygnały docierają od przedstawicieli strony włoskiej, która w ostatnim czasie zawarła podobne ugody z innymi krajami: Księstwem Monako, Księstwem Liechtensteinu oraz Konfederacją Szwajcarską.

Od czasu wyboru na Stolicę Piotrową, papież Franciszek podjął szereg działań mających na celu zakończenie kontrowersyjnych postępowań w sprawie Instytutu i odbudowanie międzynarodowego zaufania do watykańskich finansów. W 2013 roku nastąpiła zmiana na stanowisku szefa Banku Watykańskiego. W ramach audytu wkładów pieniężnych, przeprowadzonego przez specjalnie powołaną do tego komisję, doprowadzono rok później do zamknięcia 2 tysięcy rachunków bankowych.

W ostatnich latach na łamach europejskiej prasy pojawiło się wiele zarzutów i kontrowersji dotyczących m.in. okoliczności sprzedaży nieruchomości przez Bank Watykański. Zazwyczaj nie znajdowały one potwierdzenia w wyrokach sądowych, mało tego – nie wpłynęły na kondycję finansową instytucji. Bank Watykański osiąga bowiem bardzo dobre wyniki – według raportu za rok 2012 instytucja ta zanotowała zysk netto w wysokości 86,6 mln euro, z czego 54,7 mln euro z tej kwoty przeznaczono na dofinansowanie Stolicy Apostolskiej.

Źródło: news.sky.com, ibtimes.com

tom

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-04-02) | http://www.pch24.pl/bank-watykanski-odbudowuje-pozycje--wkrotce-umowa-z-rzadem-wloch,34935,i.html

Skip to content