Manipulował październikowym synodem poświęconym rodzinie i blokował publikacje broniące małżeństwa!

Mowa o kardynale Lorenzo Baldisseri, sekretarzu generalnym synodu, który nie tylko że starał się działać na rzecz odejścia biskupów od doktryny Kościoła na temat małżeństwa i rodziny, ale polecił zarekwirować książkę poświęconą tej tematyce, która miała z pomocą watykańskiej poczty trafić do rąk uczestniczących w obradach biskupów.

Nie wiadomo wprawdzie, czy wobec kardynała zostaną wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje, jednak jest pewne, że stanie się on obiektem uważnej obserwacji. Skandal wybuchł w środę, kiedy jeden z najlepiej poinformowanych i szanowanych watykanistów Edward Pentin uzyskał z „wiarygodnych i wysoko postawionych w hierarchii kościelnej źródeł” potwierdzenie, iż książka „Pozostawać w Prawdzie Chrystusa” („Remaining in the Truth of Christ”) została „przechwycona” na rozkaz kardynała Baldisseri, który swoją decyzję tłumaczył chęcią „nie ingerowania w obrady synodu” [sic!]. Baldisseri miał ponoć wpaść w furię, kiedy dowiedział się, iż ma ona trafić do uczestników zgromadzenia.

Warto w tym miejscu zauważyć, że wspomniana publikacja zawiera liczne eseje, których autorzy, w tym najwyżsi rangą prałaci, jak chociażby kardynał Raymond Burke, wówczas stojący na czele najwyższego trybunału w Watykanie, oraz Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, stają w obronie katolickiej nauki oraz nienaruszalności małżeństwa, natomiast intencją osób pragnących dostarczyć jej egzemplarze każdemu z purpuratów było wskazanie zawartości tej ważnej publikacji jako środka do wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości niektórych z synodalnych hierarchów.

Kardynał Baldisseri usiłował się bronić, wmawiając, iż wydał polecenie skonfiskowania wszystkich egzemplarzy, „ponieważ były dystrybuowane w niewłaściwy sposób” [sic!].

Plotki o postępku kardynała Baldisseri, zagorzałego zwolennika „ewolucji dogmatów”, krążyły wśród watykanistów od zakończenia synodu, jednakże dopiero teraz udało się uzyskać potwierdzenie ich prawdziwości.

Anna Wiejak

Źródło: LifeSiteNews

[Prawy.pl:] © WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŹONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Za: Prawy.pl (27, luty 2015)


Sekretarz synodu biskupów blokował książkę konserwatywnych kardynałów?

Kardynał Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów miał osobiście interweniować, by zablokować dystrybucję książki autorstwa pięciu kardynałów broniących tradycyjnego nauczania Kościoła nt. małżeństwa i rodziny. Publikacja miała dotrzeć przed obradami synodu do wszystkich jego uczestników.

 „Solidne i wiarygodne źródło potwierdziło, że książka pt. Trwać w prawdzie Chrystusa: małżeństwo i komunia w Kościele katolickim została przechwycona na polecenie kardynała Baldisseriwgo, który obawiał się, że może ona spowodować zakłócenia podczas Synodu” – twierdzi korespondent Newsmaxa w Watykanie Edward Pentin. Szanowany watykanista dodał, że kard. Baldisseri był „wściekły” z powodu prób dystrybucji tej książki.

Włoski duchowny miał powiedzieć, że opracowanie pięciu prominentnych kardynałów było rozpowszechniane „w sposób niedozwolony”. Pentin tłumaczy jednak, że książka trafiła do rąk uczestników Synodu za pośrednictwem watykańskiej poczty. W związku z tym zarzuty o „niedozwolonej” dystrybucji nie mają uzasadnienia.

Opracowanie pięciu kardynałów zawiera zbiór esejów, wyjaśniających katolicką naukę o nierozerwalności małżeństwa. Jej autorzy – kard. Raymond Burke, były prefekt Sygnatury Apostolskiej, kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Carlo Cafffara, współzałożyciel Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, kard. Gerhard Brandmüller, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, oraz kard. Velasio De Paolis, były przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej – zdecydowanie przeciwstawili się propozycjom kard. Kaspera, domagającego się udzielania Komunii Świętej rozwodnikom i wspierania sodomitów. Hierarchowie zaniepokoili się pozytywnym odbiorem propozycji niemieckiego duchownego wśród biskupów i świeckich katolików.

Postulaty kard. Kaspera stały się przyczyną niemal otwartej wojny w Kościele pomiędzy „liberalnymi” i „konserwatywnymi” hierarchami.

Pentin odnosząc się do próby zatrzymania dystrybucji książki stwierdził, że „osoby odpowiedzialne za jej rozpowszechnianie skrupulatnie próbowały uniknąć przechwycenia nakładu, starając się, by kopie wysłane były za pośrednictwem odpowiednich kanałów systemów pocztowych Włoch i Watykanu”. Dodał, że jego źródło „zdecydowanie” odpiera zarzut Sekretariatu Synodu, iż książki zostały rozesłane „w sposób niedozwolony”. Tłumaczy, ze korzystano z usług instytucji, których działalność jest regulowana prawem watykańskim i międzynarodowym. Publikacja trafiła w trakcie trwania Synodu zaledwie do garstki biskupów. Pentin powołując się na swoje źródła informacji twierdzi, iż zdecydowana większość nakładu została przechwycona i… najprawdopodobniej zniszczona.

Kardynał Baldisseri, mianowany stałym sekretarzem Synodu Biskupów przez papieża Franciszka, stał się rzecznikiem propozycji kard. Kaspera. Hierarchowie uczestniczący w zeszłorocznych obradach skarżyli się wielokrotnie, że Biuro – którym kierował włoski duchowny, a które obsługiwało Synod – dopuszczało się „manipulacji” w dokumentach synodalnych.

Źródło: lifesitenews.com, AS.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-02-27)

Za: |

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content