Kardynał Sarah w kontekście synodu ostrzega przed “niebezpieczną schizofreniczną patologią”

Aktualizacja: 2015-02-24 11:43 am

Kolejny ważny duchowny watykański kard. Robert Sarah – w listopadzie ub. roku powołany na przewodniczącego Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – potwierdził, że „nie można oddzielać praktyki duszpasterskiej od nauki katolickiej.” Gwinejski hierarcha nie zawahał się nazwać takiego postepowania „formą herezji”.

“Pomysł, by umieszczać nauczanie Magisterium w ładnym pudełku, oddzielając je od praktyki duszpasterskiej – która może ewoluować w zależności od okoliczności, mód i namiętności – jest formą herezji, niebezpieczną schizofreniczną patologią” – stwierdził kardynał Sarah.

Jego wypowiedź zawarta jest w książce pt. Dieu ou rien” („Bóg albo nic”), która właśnie ukazała się dzięki francuskiemu wydawnictwu Fayard. Książka napisana w formie wywiadu zawiera osobiste przemyślenia gwinejskiego hierarchy dotyczące kwestii religijnych oraz politycznych.

Hierarcha zapytany między innymi o stanowisko biskupów afrykańskich dotyczące propozycji kard. Kaspera, by udzielać Komunii świętej rozwodnikom  stanowczo odpowiedział: “Kościół afrykański będzie zdecydowanie sprzeciwiać się buntowi przeciwko nauczaniu Jezusa i Jego Magisterium”.

Kardynał Sarah zanim został powołany na szefa Kongregacji Kultu Bożego posługiwał jako przewodniczący Cor Unum, urzędu nadzorującego działalność charytatywną Kościoła. Papież Benedykt XVI powierzył mu to stanowisko, mając nadzieję, że zreformuje organizację Caritas Internationalis, która zaangażowała się we współpracę z innymi zachodnimi organizacjami pozarządowymi, finansującymi aborcję i antykoncepcję w ubogich krajach Trzeciego Świata. Gwinejski hierarcha zmienił świecki zarząd Caritasu i polecił wszystkim kościelnym organizacjom charytatywnym, by postępowały zgodnie z nauczaniem Kościoła. Zabronił im uczestniczenia w projektach promujących m.in. antykoncepcję i aborcję. W „wywiadzie rzece” zaznaczył, że „zdecydowanie potępia próby narzucenia przez Zachód fałszywych wartości, przy pomocy argumentów politycznych i finansowych”.

Duchowny zauważył, że w niektórych krajach afrykańskich celowo powołano różnego rodzaju “ministerstwa pod pretekstem ochrony płci,” by uzasadnić „ideologię gender”. Jego zdaniem to „ohydne, ponieważ większość ludności afrykańskiej jest bezbronna wobec fanatycznych zachodnich ideologów”.

Hierarcha skrytykował także eutanazję, która jest “osobliwym i najdobitniejszym markerem społeczeństwa bez Boga” i “podludzi”. Wyraził jednak nadzieję, że dzięki “przebudzeniu sumień”, szczególnie wśród młodych ludzi w Ameryce Północnej, “kultura śmierci” zostanie przezwyciężona. „Bóg nie śpi. On jest naprawdę z tymi, którzy walczą w obronie życia!” – mówił.

Poza kardynałem Sarah ostatnio zdecydowanie w obronie nauczania moralnego Kościoła i nieoddzielania go od praktyki duszpasterskiej wystąpił amerykański biskup Robert Morlino z Madison i kard. Piacenza.

Bp Morlino podkreślił, że „tylko to, co jest prawdą, może być ostatecznie duszpasterskie.” Stwierdził ponadto, że „duchowny nie może czynić niczego, co by nie ucieleśniało Prawdy.” Wyjaśnił, że niektóre doktryny nie są spsiane, ale są zawarte w pewnych praktykach. Dlatego zmieniając posługę duszpasterską de facto zmienia się nauczanie Kościoła.

W minionym miesiącu wysoki urzędnik kurii watykańskiej, kardynał Mauro Piacenza wygłosił wykład w Niemczech zdecydowanie sprzeciwiając się propozycjom kard. Kaspera. Włoski duchowny podkreślił, że nie można ignorować nauczania moralnego pod pretekstem okazywania miłosierdzia.

Penitencjarz Większy, który upoważniony jest do odpuszczania najcięższych grzechów zauważył, że duszpasterz nie może postępować wbrew nauce Kościoła. – Działalność duszpasterska, która jest pełna miłosierdzia, ale sprzeciwia się doktrynie jest bezlitosna – stwierdził.

Źródło: lifesitenews.com., AS.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79992 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]