USA wezwały do rozejmu w Donbasie wszystkich, oprócz Kijowa

Aktualizacja: 2015-02-17 12:55 pm

Departament Stanu zarządał od Rosji i sił samoobrony negocjacji z OBWE i pełnego przestrzegania mińskich zobowiązań. W dokumencie brakuje apelu pod adresem ukraińskich władz.

Stany Zjednoczone wezwały do natychmiastowego i całkowitego zawieszenia broni w Donbasie odnosząc się do sił samoobrony i Rosji, która wielokrotnie oświadczała o swoim braku zaangażowania w ukraiński konflikt wewnętrzny.

Rozejm został ogłoszony o północy 15 lutego i za wyjątkiem Debalcewe jest przestrzegany. Wycofanie broni powinno nastąpić w ciągu dwóch dni. Jednak siły bezpieczeństwa nie są gotowe do wyprowadzenia broni, a siły samoobrony zamierzają to zrobić tylko na zasadzie wzajemności.

„Agresywne działania i oświadczenia wspieranych przez Rosję separatystów godzą ostatniemu rozejmowi i zagrażają planowanemu wycofaniu ciężkiej broni”, – czytamy w oświadczeniu Departamentu Stanu. „Wzywamy Rosję i separatystów, których ona wspiera, do natychmiastowego zaprzestania wszelkich ataków, do pertraktacji z OBWE w celu ułatwienia zawieszenia broni i, zgodnie z pakietem uzgodnień z 12 lutego, do pełnego wdrożenia mińskich zobowiązań z 5 i 19 września”.

Tymczasem dokument nie zawiera wezwań pod adresem ukraińskich władz. Pomimo tego, że strony obwiniają siebie nawzajem o łamanie zawieszenia broni, międzynarodowi obserwatorzy doszli do wniosku, że ogólnie rzecz biorąc rozejm jest przestrzegany.

USA uważnie monitorują relacje o „kolumnie rosyjskiego sprzętu wojskowego, która kieruje się w stronę Debalcewe”, mówi oświadczenie Departamentu Stanu. Jednak dokument nie precyzuje, czy resort spraw zagranicznych uważa, że sprzęt należy do Rosji, czy jest on rosyjskiej produkcji.

Departament Stanu zacytował również dane ukraińskich służb bezpieczeństwa na temat łamania rozejmu przez siły samoobrony, ale nie przytoczył danych samoproklemowanych DRL i ŁRL na temat naruszania zawieszenia broni przez siły bezpieczeństwa.

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79836 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]