Watykan: polski ksiądz skazany za oszustwa finansowe

Aktualizacja: 2014-11-17 1:52 pm

Były ekonom rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej ks. Bronisław Morawiec został skazany przez trybunał Państwa Watykańskiego za oszustwo finansowe i przywłaszczenie pieniędzy na 3 lata i 2 miesiące więzienia. „To wyrok pierwszej instancji, skazany złożył już od niego odwołanie” – poinformował watykański rzecznik. Ks. Federico Lombardi dodał, że prokurator domagał się czterech lat więzienia.

Proces ks. Morawca przed trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się w lipcu i zakończył 15 listopada. Sprawę wykryła Prefektura Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej w ramach swoich działań kontrolnych. Poinformowano o tym archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej kard. Santosa Abrila y Castellò, po czym w porozumieniu z nim dokonano dokładniejszej inspekcji, znajdując racje dla wniesienia oskarżenia. W międzyczasie kapituła papieskiej bazyliki zwolniła ks. Morawca z funkcji ekonoma, uznając go za winnego nadużyć. W czasie procesu adwokat oskarżonego zapewniał o niewinności swojego klienta, przekonując, że cała sprawa polega na nieporozumieniu. Nieoficjalnie mówi się o nadużyciach obliczanych na 1,8 mln euro. Watykan nie ujawnił oficjalnie, o jaką sumę chodzi.

bz/ rv

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77782 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]