Kard. Kasper oburzony przygotowaniami do 500-lecia reformacji

Aktualizacja: 2014-06-24 1:20 pm

Kard. Walter Kasper wyraził oburzenie z powodu przygotowań do 500-lecia protestanckiego buntu. Co oburzyło liberalnego hierarchę? Otóż luteranie… nie docenili katolicko-luterańskiego dialogu.

W ramach przygotowań do obchodów 500-lecia reformacji niemieccy protestanci przygotowali zbiór podstawowych dokumentów wskazujących na ich tożsamość i doktrynę. Zabrakło wśród nich „Wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu”, podpisanej w 1999 roku w Augsburgu.

Nad deklaracją pracowała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska. W 2006 roku podpisała ją Światowa Rada Metodystyczna. Postanowienia dokumentu odrzuciły jednak inne organizacje zrzeszające luteranów. Dokument miał być „decydującym krokiem ku przezwyciężeniu rozłamu kościelnego”.

Nie wspomnieli o deklaracji ani jednym słowem. Nie mogłem w to uwierzyć. Jest to dla mnie bardzo bolesne – powiedział w Berlinie kard. Kasper. Jak stwierdził, nie wróży to dobrze obchodom 500-lecia reformacji. Hierarcha ma jednak nadzieję, że luteranie… błąd naprawią i dowartościują ekumeniczne wysiłki.

KAI, PCh24.pl

mat

ZOB. RÓWNIEŻ:

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75257 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]